Pytanie
Czy po stronie firmy powstaje przychód, jeśli pracownik używa prywatnego telefonu lub tabletu do celów służbowych?
W spółce będzie możliwość dobrowolnego korzystania z prywatnego urządzenia mobilnego przy pomocy udostępnionej aplikacji firmowej (poczta, kalendarz, kontakty), umożliwiającą jego wykorzystanie również w celach służbowych. Nie będzie zapłaty za korzystanie z prywatnego urządzenia do celów służbowych.
Czy w tym przypadku po stronie firmy powstaje przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Odpowiedź
W przedstawionej przez Państwa sytuacji jak wynika z treści pytania powyższy warunek jest spełniony, bowiem nieodpłatne korzystanie z prywatnych urządzeń pracowników do celów służbowych, nie jest związane ze strony pracodawcy z ponoszeniem żadnych kosztów. A zatem generuje moim zdaniem po stronie Spółki przychód.
Uzasadnienie
Jak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.o.p. przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.
W praktyce przyjmuje się, iż świadczenie należy uznać za nieodpłatne gdy na podmiocie który je uzyskał nie ciąży obowiązek wykonania na rzecz świadczącego żadnego świadczenia wzajemnego. Istotne jest aby przysporzenie uzyskiwała tylko jedna ze stron.
Zobacz książkę "Opodatkowanie przychodów z nieodpłatnych świadczeń" dostępna jest w księgarni internetowej Profinfo >>
W związku z czym w przedstawionej przez Państwa sytuacji jak wynika z treści pytania powyższy warunek jest spełniony, bowiem nieodpłatne korzystanie z prywatnych urządzeń pracowników do celów służbowych, nie jest związane ze strony pracodawcy z ponoszeniem żadnych kosztów. A zatem generuje moim zdaniem po stronie Spółki przychód.
Tym bardziej, iż z reguły wykorzystywanie przez pracowników prywatnego sprzętu wiąże się ze strony pracodawcy z ponoszeniem wydatków w postaci ekwiwalentu za ich używanie, który u pracownika korzysta ze zwolnienia z podatku zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f., który stanowi iż wolne od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność.
Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego