O zastosowaniu 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich decyduje wyłącznie fakt uzyskania przychodu jako wynagrodzenia za wykonanie czynności (utworu), będącej przedmiotem prawa autorskiego. W takim przypadku koszty uzyskania przychodów ustala się zgodnie z przepisem art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub artystów wykonawców z praw pokrewnych albo rozporządzania tymi prawami, występują wówczas gdy spełnione są dwie przesłanki. Po pierwsze, konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu lub artystycznego wykonania. Po drugie zaś, osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich lub pokrewnych albo rozporządzaniem nimi, stanowić skutek takiego korzystania lub rozporządzenia w postaci odpowiedniego wynagrodzenia autorskiego lub wykonawczego.
W umowach, które towarzyszą zamawianiu utworów, strony powinny wyraźnie postanowić, iż przedmiotem zamówienia jest właśnie dobro niematerialne, podlegające ochronie na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Z treści umowy (lub innego dokumentu) winno wynikać, że wskazane czynności w umowie o dzieło obejmują działalność twórczą, a wynagrodzenie stanowi honorarium za przeniesienie praw autorskich do utworu.
Skoro przepisy Kodeksu cywilnego nie przewidują szczegółowej formy zawarcia umowy o dzieło, to umowa ta może być zawarta także w formie ustnej i w takiej formie nabiera mocy prawnej. W związku z powyższym, na podstawie ustnej umowy o dzieło i złożonego w formie pisemnej oświadczenie o przekazaniu praw majątkowych można naliczyć 50% kosztów uzyskania przychodów, w celu obliczenia należnej kwoty (zaliczki) na podatek dochodowy.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14 lutego 2012 r., IBPBII/1/415-963/11/HK.