Z uwagi na złożony międzynarodowy status prawny Tajwanu nie było możliwe zawarcie aktu regulującego kwestie unikania podwójnego opodatkowania w formie umowy międzynarodowej. Określone więc zostały w porozumieniu między Warszawskim Biurem Handlowym w Tajpej a Biurem Gospodarczym i Kulturalnym Tajpej w Warszawie podpisanym w Tajpej 21 października 2016 r., które stanowi załącznik do ustawy.
Podstawowym celem ustawy jest stworzenie ram prawnych, na podstawie których określone zostaną zasady wzajemnej współpracy w zakresie opodatkowania dochodów. Rozwiązania te są oparte na Modelowej Konwencji OECD, która stanowi międzynarodowy standard dla umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Zakres przedmiotowy ustawy obejmuje wszystkie podatki, o których mowa w porozumieniu, które stanowi załącznik do ustawy. Należą do nich podatek dochodowy od osób fizycznych oraz podatek dochodowy od osób prawnych. W porozumieniu zastosowano metodę zaliczenia proporcjonalnego dla wszystkich kategorii dochodów. Metoda ta gwarantuje pełną kontrolę nad dochodami polskich podatników osiągniętymi za granicą, a jednocześnie w całości usuwa podwójne opodatkowanie dochodów.
W porozumieniu zamieszczono też pełną klauzulę wymiany informacji podatkowych oraz postanowienia w zakresie ograniczenia korzyści umownych. Wejście w życie porozumienia spowoduje podniesienie konkurencyjności polskiej gospodarki w zakresie przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych z Tajwanu oraz polskich przedsiębiorstw, które chcą inwestować na Tajwanie.
Ustawa z 15 grudnia 2016 r. o zasadach unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu stosowanych przez Rzeczpospolitą Polską i terytorium, do którego stosuje się prawo podatkowe należące do właściwości Ministra Finansów Tajwanu (Dz. U. poz. 2244) weszła w życie 30 grudnia 2016 r.