Pytanie

W listopadzie podatnik otrzymał protokół z czynności sprawdzających dotyczących zeznania rocznego za 2009 rok. Do chwili obecnej nie zastosował się do żądania złożenia korekty PIT.

Jakie czynności urzędu skarbowego mogą spowodować przerwanie biegu przedawnienia?

Czy tylko decyzja ostateczna?

Odpowiedź

Jedyną czynnością przerywającą bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, która związana jest z "działaniem" urzędu skarbowego, jest zastosowanie środka egzekucyjnego.

Z kolei czynnością zawieszającą bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, która związana jest z "działaniem" urzędu skarbowego, jest:

- wydanie decyzji "ulgowej" - np. odraczającej termin płatności podatku lub zaległości podatkowej,

- wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe,

- wniesienie żądania ustalenia przez sąd powszechny istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa,

- doręczenie postanowienia o przyjęciu zabezpieczenia lub zarządzenia zabezpieczenia w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji,

- doręczenie zawiadomienia o przystąpieniu do zabezpieczenia w przypadkach określonych przepisami o postępowaniu egzekucyjnym w administracji,

- wystąpienie z wnioskiem do organu innego państwa o udzielenie odpowiednich informacji od organów tego innego państwa,

- wszczęcie procedury wzajemnego porozumiewania na podstawie ratyfikowanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Uzasadnienie

Przesłanki przerwania i zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego regulują przepisy art. 70 i 70a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - dalej o.p.

Zgodnie z art. 70 § 3 o.p. bieg terminu przedawnienia przerywa ogłoszenie upadłości. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia o ukończeniu postępowania upadłościowego.

Z kolei art. 70 § 4 o.p. bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny.

Zatem jedyną czynnością przerywającą bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, która związana jest z działaniem urzędu skarbowego, jest zastosowanie środka egzekucyjnego.

Przerwania biegu terminu przedawnienia nie można utożsamiać z zawieszeniem biegu tego terminu. Na podstawie art. 70 § 2 i 6 o.p., bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu:

- od dnia wydania decyzji, o których mowa w art. 67a § 1 pkt 1 lub 2 o.p., do dnia terminu płatności odroczonego podatku lub zaległości podatkowej, ostatniej raty podatku lub ostatniej raty zaległości podatkowej,

- od dnia wejścia w życie rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminu płatności podatku, wydanego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, do dnia upływu przedłużonego terminu,

- z dniem wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, o którym podatnik został zawiadomiony, jeżeli podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia wiąże się z niewykonaniem tego zobowiązania,

- z dniem wniesienia skargi do sądu administracyjnego na decyzję dotyczącą tego zobowiązania,

- z dniem wniesienia żądania ustalenia przez sąd powszechny istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa,

- z dniem doręczenia postanowienia o przyjęciu zabezpieczenia, o którym mowa w art. 33d § 2 o.p., lub doręczenia zarządzenia zabezpieczenia w trybieprzepisówo postępowaniu egzekucyjnym w administracji,

- z dniem doręczenia zawiadomienia o przystąpieniu do zabezpieczenia w przypadkach określonych w art. 32a § 3 i art. 35 § 2 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Z kolei art. 70a § 1 o.p. stanowi, że bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu, jeżeli możliwość ustalenia lub określenia zobowiązania podatkowego wynika z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, a ustalenie lub określenie przez organ podatkowy wysokości tego zobowiązania uzależnione jest od uzyskania odpowiednich informacji od organów innego państwa.

Natomiast od dnia 1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie art. 70a § 1a o.p. stanowiący, że bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu w przypadku wszczęcia procedury wzajemnego porozumiewania na podstawie ratyfikowanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, jeżeli ta umowa nie przewiduje możliwości wprowadzenia w życie zawartego porozumienia bez względu na terminy przedawnienia.

Dowiedz się więcej z książki
Ordynacja podatkowa. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł