Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 5 maja 2016 r. W sprawie chodziło o kwestię ewentualnego zwrotu odliczonej kwoty z tytułu zakupu kas rejestrujących używanych w spółce z o.o. powstałej z przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorstwa.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług medycznych. W 2015 roku podatniczka kupiła 2 kasy fiskalne, a następnie otrzymała z urzędu skarbowego zwrot części poniesionych wydatków. Teraz podatniczka chce przekształcić prowadzoną działalność w jednoosobową spółkę z o.o. Nie upłynie jednak okres 3 lat od rozpoczęcia użytkowania kas rejestrujących w ramach obecnej indywidualnej działalności gospodarczej do momentu przekształcenia. Podatnik po przekształceniu obecnej indywidualnej działalności gospodarczej w sp. z o.o. otworzy nową indywidualną działalność gospodarczą. Przedmiot tej działalności będzie tożsamy z obecnie prowadzoną indywidualną działalnością gospodarczą. Podatnik ma jednak świadomość, że przepisy k.s.h. nie zezwalają na przekształcenie części indywidualnej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o., a części jej zostawienie. Przekształcana jest cała indywidualna działalność gospodarcza, która po przekształceniu jest wykreślana z CEIDG.

Podatniczka zapytała fiskusa czy jeśli obie kasy będą nadal używane w spółce, to czy zachodzi konieczność oddania zwrotu części kosztów zakupu kas otrzymanego z urzędu skarbowego?

Zdaniem podatniczki, jeśli choć jedna z zakupionych kas będzie nadal używana przez spółkę (kontynuatora) to nie zachodzi obowiązek zwrotu otrzymanych środków z urzędu skarbowego. Natomiast druga kasa mogłaby być wykorzystywana w nowo założonej działalności gospodarczej osoby fizycznej. Pomimo, że działalność ta byłaby prowadzona pod tym samym NIP-em, to jednak wraz z przekształceniem konieczny byłby odczyt i wymiana pamięci fiskalnej.

Fiskus nie do końca się zgodził. Organ wskazał, że w istocie nie mamy do czynienia z likwidacją jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną, ale z procesem polegającym na zmianie formy prawnej prowadzonej działalności, a więc podmiot ten powinien być traktowany jakby to był ten sam podatnik. Oznacza to, że podatnik „przejął” istniejący już obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Spółka kapitałowa, która powstanie w wyniku przekształcenia działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną zgodnie z art. 551 § 5 i art. 5841 k.s.h., nie będzie miała obowiązku zwrotu ulgi z tytułu zakupu dwóch kas rejestrujących nadal przez nią użytkowanych. Jeżeli jednak po przekształceniu spółce wystarczy jedna kasa rejestrująca a druga kasa rejestrująca zostanie zlikwidowana, czyli nastąpi zaprzestanie jej użytkowania w okresie 3 lat, to nastąpi konieczność zwrotu ulgi z tytułu zakupu kasy rejestrującej.

W przypadku zakończenia przez kasę pracy w trybie fiskalnym podatnik dokonuje przy pomocy serwisanta kasy odczytu zawartości pamięci fiskalnej kasy przez wykonanie raportu rozliczeniowego za cały okres pracy kasy w obecności pracownika urzędu skarbowego. Podatnik może wykorzystywać kasę rejestrująca w nowopowstałej działalność gospodarczej po dokonaniu wymiany modułu oraz złożeniu zawiadomienia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz dokonaniu fiskalizacji kasy.

Kwestię sporną budziła także kwestia tego czy jeżeli w nowo założonej jednoosobowej działalności gospodarczej osoby fizycznej podatniczka dokona zakupu nowej kasy fiskalnej, to będzie mogła otrzymać zwrot części kosztów zakupu tej kasy. Fiskus podkreślił, że prawo do skorzystania z ulgi jest prawem przysługującym podatnikowi jednorazowo w trakcie jego działalności gospodarczej. Oznacza to, że w sytuacji podatnika nowo założona jednoosobowa działalność gospodarcza będzie tym samym podatnikiem, co przed przekształceniem w spółkę, dlatego nie nabędzie ponownie prawa do ulgi z tytułu zakupu kas rejestrujących.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 maja 2016 r., sygn. 1061-IPTPP3.4512.119.2016.2.ALN, LEX nr 310055