Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej z 4 marca 2016 r. zaproponowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który znajduje się w konsultacjach międzyresortowych to dobra okazja do doprecyzowania istniejącego prawa i poprawy sytuacji przedsiębiorców prowadzących prace B+R.
Zobacz: Projekt małej ustawy o innowacyjności korzystny podatkowo dla startupów >>
Eksperci Lewiatana uważają, że dzisiejsze brzmienie regulacji ogranicza odliczenie ulgi B+R w stosunku do osób rzeczywiście realizujących takie działania. Przepis stanowi, iż uldze B+R podlegają koszty pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności B+R. Określenie „zatrudnionych w celu realizacji działalności B+R" jest niejasne i budzi wiele wątpliwości interpretacyjnych. Nie wiadomo o jakich pracownikach mowa, zzy o pracownikach zatrudnionych jedynie do wykonywania czynności w laboratoriach, centrach badawczo-rozwojowych, działach badawczo-rozwojowych, czy także o tych którzy wykonują regularną działalność przedsiębiorcy, a dla celów projektu B+R zostają oddelegowani do wykonywania prac badawczych. Lewiatan apeluje więc o zamianę określenia „zatrudnionych w celu realizacji działalności B+R" na „realizujących działalność B+R".
Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę, iż narzędzia bezpośrednio związane z B+R oraz sprzęt laboratoryjny niespełniający wymogu środka trwałego jak np. pipety, igły, szkło optyczne, termosy, statywy - nie zostały objęty ulgą B+R. Do dzisiejszego katalogu kosztów kwalifikowanych zaliczamy materiały i surowce bezpośrednio związane z taką działalnością. Zasadniczo prototyp nowego produktu składający się z surowców w większości przypadków nie może powstać bez odpowiednich narzędzi jak. W takich przypadkach surowiec stanowi niewielki koszt wyprodukowania prototypu w stosunku do zakupu matrycy. Obecne brzmienie przepisu nie przesądza również, iż sprzęt laboratoryjny niespełniający wymogu środka trwałego mieści się w katalogu materiałów i surowców. Szkoda byłoby, aby na etapie interpretacji przepisów przez organy podatkowe sprzęt laboratoryjny niespełniający wymogu środka trwałego nie podlegał uldze podatkowej.
Przepisy w obecnym brzmieniu jednoznacznie nie precyzują czy nabycie ekspertyz, opinii, usług doradczych i równorzędnych od pomiotów innych niż jednostki naukowe może podlegać odliczeniu. W praktyce w wielu przypadkach związanych ze specyfiką prowadzonych prac B+R ekspertyzy czy opinie zakupione od podmiotów innych niż jednostki naukowe mogą być bardziej pożądane do nabycia, aby osiągnąć cele prowadzonego projektu B+R. Najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie byłoby rozdzielenie niniejszego kosztu kwalifikowanego na dwie kategorie. Pierwszą poprzez umożliwienie nabycia ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych od wszystkich podmiotów w celu realizacji projektu B+R. Drugą nabycie badań naukowych świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki.
Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia zaproponowane w projekcie ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych o koszty uzyskania patentu na wynalazek. Zwraca jednakże uwagę na potrzebę zatroszczenia się o wizualizację, odpowiedni kształt nowych produktów czy ich opakowań będących wynikiem prac B+R i proponuje objęcie katalogiem kosztów kwalifikowanych również kosztów uzyskania prawa ochrony wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych i znaków towarowych.