W poniedziałek Woźny wziął udział w odbywającej się w Senacie konferencji dot. współpracy administracji rządowej i samorządowej oraz niezbędnych narzędzi poprawy jakości powietrza w Polsce. Zwrócił uwagę, że z szacunkowych danych wynika, że z 5,5 mln budynków jednorodzinnych w Polsce aż połowa nie jest ocieplona. Są to głównie budynki, które powstawały przez 1989 rokiem. Dlatego też - jak podkreślił - rząd stawia na termomodernizację, która przyczyni się do zmniejszenia zjawiska tzw. niskiej emisji.

Woźny dodał, że w przypadku osób najuboższych, państwo, w tym samorządy powinny w 100 proc. sfinansować taką termomodernizację.

W przypadku osób zamożniejszych miałaby się natomiast pojawić m.in. ulga termomodernizacyjna. Z zapewnień wiceministra wynika, że rozpoczęte zostały rozmowy z Ministerstwem Finansów na temat termomodernizacyjnej ulgi podatkowej na wzór ulgi remontowo-budowlanej z lat 1996-2002. Drugim narzędziem miałyby być instrumenty finansowe - kredyty i pożyczki, które pozwolą na przeprowadzenie termomodernizacji - poinformował wiceminister. (kk/pap)


Pieniądze z reklamówek nie mogą się zmarnować >>