Od kilku lat przyjęcie nowelizacji dyrektywy o opodatkowaniu przychodów z oszczędności blokują Austria i Luksemburg.
Oba państwa zgodziły się ustąpić w tej kwestii pod warunkiem, że UE równolegle będzie negocjować umowę o opodatkowaniu dochodów z oszczędności ze Szwajcarią, a także Liechtensteinem, Monako, Andorą i San Marino.
Państwa unijne zobowiązały się również do priorytetowego działania w celu rozszerzenia automatycznej wymiany informacji na poziomie UE i globalnym. Inicjatywa, szczególnie wspierana przez Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, Hiszpanię i Włochy wzorowana jest na amerykańskim Fair and Accurate Credit Transactions Act (FACT Act), który wymaga od amerykańskich podatników sprawozdań z prowadzonych za granicą interesów.
We wnioskach ze szczytu zapisano również, że aby zwalczać oszustwa związane z VAT, ministrowie mają przyjąć nie później niż do końca czerwca dyrektywę ws. mechanizmu szybkiego reagowania i odwrotnego obciążenia VAT, czyli przeniesienia obowiązku podatku VAT z dostawcy na nabywcę. Pozwoli to skrócić okres wprowadzania procedury odwrotnego obciążenia VAT-em z około ośmiu do dwóch miesięcy, jeżeli dojdzie do znacznych nadużyć, które mogą oznaczać straty dla budżetu państwa.
UE liczy na to, że wypracowane regulacje dotyczące automatycznej wymiany informacji staną się standardem światowym. Na poziomie G8, G20 oraz OECD trwają już dyskusje nad takim standardem. Za miesiąc odbędzie się spotkanie Grupy G8, gdzie sprawa unikania płacenia podatków będzie ponownie dyskutowana. UE ma w tej sprawie jednolite stanowisko. Komisja Europejska zapowiedziała, że przed końcem roku przedstawi projekt przepisów, dotyczących przenoszenia zysków między spółkami-matkami a spółkami-córkami koncernów oraz tzw. agresywnego planowania podatkowego.