CBOS napisał w raporcie, że prawie dwie trzecie ankietowanych (64 proc.) musiało się do końca kwietnia rozliczyć z urzędem skarbowym z podatku od dochodów osobistych. Za co szóstego respondenta (16 proc.) zeznanie podatkowe składał zakład pracy lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych, natomiast 14 proc. jest zwolnionych od płacenia podatku, a 6 proc. nie musi wypełniać formularza PIT z innych powodów.
CBOS pytał także o opinie na temat działalności urzędów skarbowych. "Wprawdzie przeważają noty pozytywne (41 proc.), ale co trzeci dorosły Polak (35 proc.) źle ocenia pracę tych placówek. Jedna czwarta ankietowanych (24 proc.) nie ma wyrobionego zdania na ten temat" - podał CBOS.
Podatnicy, którzy sami muszą rozliczać się z urzędem skarbowym nieco lepiej niż ogół społeczeństwa postrzegają działalność urzędów skarbowych (49 proc.). Jednocześnie w grupie mającej bezpośredni kontakt z fiskusem 14 proc. zdecydowanie źle ocenia prace organów podatkowych, w całym społeczeństwie odsetek ten wynosi 13 proc.
Z badania wynika, że z grupy podatników samodzielnie rozliczających się z fiskusem ponad połowa (52 proc.) skorzystała z możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem, a 45 proc. zadeklarowało, że rozliczyło się indywidualnie. Z możliwości rozliczenia się wspólnie z dzieckiem skorzystało jedynie 3 proc. podatników.
CBOS zauważył, że Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości złożenia PIT-u przez internet. "Wprawdzie większość podatników rozliczających się samodzielnie nadal osobiście dostarcza swój PIT do urzędu skarbowego (62 proc.; w największych polskich miastach – 52 proc.) jednak liczba takich osób systematycznie spada (od ubiegłego roku spadek o 5 punktów). W 2013 roku już co piąty badany samodzielnie rozliczający się z fiskusem skorzystał z internetu, aby dostarczyć swoje zeznanie podatkowe" - napisano w raporcie.
Odsetek podatników rozliczających się przez internet wyniósł 20 proc., co oznacza wzrost o 8 punktów proc. w stosunku do ubiegłego roku (w największych miastach 29 proc. podatników złożyło e-deklaracje). 13 proc. podatników skorzystało z usług poczty, a 5 proc. dostarczyło swoją deklarację w inny sposób.
"Dla większości osób zobowiązanych do złożenia zeznania podatkowego wypełnienie niezbędnej deklaracji nie stanowi większego problemu. Jedna piąta podatników samodzielnie rozliczających się z fiskusem (19 proc.) uważa, że wypełnienie formularza PIT jest bardzo łatwe, a więcej niż jedna trzecia (35 proc.), że stosunkowo łatwe. Jedna czwarta (24 proc.) ocenia, że wypełnienie formularza podatkowego jest dość trudne, a co czternasty (7 proc.), że bardzo trudne" - wskazano w komunikacie.
Według analityków CBOS 2011 r. był przełomowy, jeśli chodzi o opinie na temat trudności związanych z wypełnianiem formularzy podatkowych. Od tamtej pory ponad połowa podatników samodzielnie rozliczających się z fiskusem twierdzi, że wypełnienie zeznania podatkowego jest łatwe (w latach 2011–2013 było to 51–54 proc.).
"Jednocześnie już od dawna zmniejsza się odsetek podatników deklarujących problemy z tym związane. Można zatem stwierdzić, że Polacy coraz lepiej przyswajają sobie zasady rozliczeń, korzystając m.in. z różnego rodzaju form pomocy (...). Zapewne swój udział w tym miały także uproszczenia deklaracji podatkowych" - oceniono.
Przygotowując deklarację podatkową 49 proc. badanych korzystało z pomocy kogoś z rodziny lub znajomych, 38 proc. posiłkowało się specjalistycznymi programami komputerowymi, a 26 proc. zwróciło się do doradcy podatkowego. "Co ciekawe, wyraźnie upowszechnia się korzystanie ze specjalistycznego oprogramowania – coraz częściej oferowanego w kwietniowych wydaniach gazet. Pozostałe formy pomocy były wykorzystywane niemal równie często jak w ostatnich latach - zauważono w komentarzu.
Analitycy CBOS zwrócili uwagę na popularność różnego rodzaju ulg i odliczeń. W tym roku ponad 55 proc. rozliczających się samodzielnie skorzystało z takiej możliwości i tyle samo spodziewa się zwrotu nadpłaconego podatku. 33 proc. twierdzi, że pobrane od nich zaliczki pokrywają się z należnym podatkiem, a 8 proc. musiało dopłacić podatek.
Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 9-15 maja na liczącej 1101 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
mmu/ mki/ jra/