Pracodawcy zgłosili uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego przewozu towarów. Projekt zakłada, że obowiązkiem monitorowania zostaną objęte towary klasyfikowane pozycjami CN od 1507 do 1517 lub podkategoriami PKWiU od 10.41.21 do 10.41.60, które nie są wyrobami akcyzowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym, ale mogą być przedmiotem oszustw podatkowych od towarów i usług. Do towarów tak kwalifikowanych należą oleje roślinne szeroko wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym np. rafinowany olej z ziaren palmowych, czy rafinowany olej kokosowy.
W ocenie Konfederacji Lewiatan objęcie systemem monitorowania części olejów roślinnych nie jest uzasadnione ze względu na brak udokumentowanych przypadków wyłudzeń podatku VAT w obrocie tymi towarami. Konfederacja stoi na stanowisku, że nie można pogarszać sytuacji tysięcy uczciwych przedsiębiorców działających w branży kosmetycznej z powodu stwierdzenia nieprawidłowości np. w branży spożywczej.
Zdaniem Przemysława Pruszyńskiego, doradcy podatkowego, sekretarza Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan problemem będzie też prawidłowe zaklasyfikowanie roślinnych surowców kosmetycznych do odpowiednich pozycji PKWiU bądź kodów CN. Dlatego transport olejów roślinnych wykorzystywanych do produkcji kosmetyków powinien być wyłączony z obowiązku monitorowania.