Rzepliński nie wykluczył, że najpierw odbędzie się rozprawa rozpoznawcza, a sam wyrok może zapaść w późniejszym terminie. Poinformował, że sędzią sprawozdawcą w tej sprawie będzie wiceprezes Trybunału Stanisław Biernat.
Wniosek grupy posłów PiS został złożony w Trybunale 21 marca. Posłowie chcą, by TK zbadał, czy zgodna z konstytucją jest ustawa z 20 lutego 2013 r. o ratyfikacji Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej, zwanego powszechnie paktem fiskalnym.
W swoim wniosku posłowie PiS wskazali 14 możliwych naruszeń konstytucji. Przede wszystkim zaskarżyli tryb zastosowany przy głosowaniu nad ustawą ws. ratyfikacji paktu - argumentowali m.in., że głosowanie nad ustawą zezwalającą na ratyfikację paktu nie powinno odbywać się zwykłą większością głosów w Sejmie, ale na podstawie art. 90 konstytucji. Wymaga on 2/3 głosów podczas głosowania w obu izbach parlamentu.
We wniosku znalazł się też zarzut dotyczący naruszenia art. 216 ust. 5 konstytucji, który odwołuje się do blokady zaciągania pożyczek lub udzielania gwarancji i poręczeń finansowych w sytuacji, kiedy państwowy dług publiczny przekroczy 3/5 wartości rocznego produktu krajowego brutto.
Podobną skargę złożyli senatorowie PiS.
Oba wnioski zostaną rozpatrzone pod wspólną sygnaturą K 11/13.
kjed/ par/ dym/