W przedmiotowej sprawie spółka komunalna, w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej NFOŚiGW), wykonuje podłączenia budynków do kanalizacji sanitarnej. Według założeń programu, beneficjentem środków z programu jest spółka, natomiast odbiorcami pomocy – właściciele posesji, do których wykonano podłączenia do kanalizacji sanitarnej. Po zakończeniu prac i po podłączeniu posesji do kanalizacji sanitarnej, wykonana instalacja zostanie przekazana właścicielowi posesji. Spółka wystawi dla niego fakturę VAT o wartości netto 100 proc. poniesionych kosztów z tytułu wybudowania podłączenia. Z chwilą otrzymania dotacji przez spółkę na dane podłączenie z NFOŚiGW wystawi właścicielowi posesji fakturę korygującą do pierwotnie wystawionej faktury VAT, dokonując korekty o wartość wynikającą z otrzymanej kwoty dotacji.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym postało pytanie czy z powodu zmniejszenia kwoty należności za wybudowane podłączenie na podstawie faktury korygującej, wystawionej w wyniku otrzymanej przez spółkę dotacji z NFOŚiGW na to podłączenie powstanie u właściciela posesji przychód z ,,innych źródeł”, a spółka będzie zobowiązana do wystawienia klientowi deklaracji PIT-8C. Zdaniem spółki taki przychód nie wystąpi po stronie właściciela posesji, więc nie jest ona zobowiązana do sporządzenia informacji PIT-8C.
Organ podatkowy był jednak innego zdania. Zdaniem organu PIT podlega dochód, uzyskiwany w wyniku czynności, w następstwie, których mamy do czynienia z przyrostem mienia. Tak więc, podstawą uzyskania przychodów z innych źródeł są takie czynności, w wyniku, których następuje po stronie osoby fizycznej przysporzenie majątkowe. A właściciel posesji otrzymał od spółki nieodpłatne świadczenie w postaci sfinansowania części kosztów usługi związanej z budową przyłączy kanalizacyjnych. Fakt wystawienia indywidualnym odbiorcom faktury VAT, na której wartość usługi zafakturowanej (usługi podłączenia indywidualnego do sieci kanalizacyjnej) będzie pomniejszona o kwotę przyznanej bezzwrotnej, świadczy o tym, że spółka przekazuje w ten sposób poszczególnym właścicielom domów częściowo nieodpłatne świadczenie. Otrzymane przez uczestników programu częściowo nieodpłatne świadczenie, stanowi dla tych osób przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, podlegający opodatkowaniu. Gdyby nie byli uczestnikami programu ponosiliby pełną kwotę odpłatności za przyłączenie do sieci. W związku z powyższym, na spółce będzie ciążyć obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C na dotowaną część usługi.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 18 stycznia 2013 r., IPTPB1/415-620/12-4/KO
Tańsza kanalizacja oznacza przychód i opodatkowanie
Dofinansowanie do budowy przyłączy kanalizacyjnych, dla spółki komunalnej oznacza konieczność wystawienia informacji PIT-8C, a dla właściciela posesji konieczność rozliczenia się z fiskusem. Takie stanowisko wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 18 stycznia 2013 r.