Jaka stawka VAT będzie obowiązywała w 2008 r. na montaż saun w obiektach zabudowy mieszkaniowej?
Usługi montażu saun w obiektach budownictwa mieszkaniowego po 1 stycznia 2008 r. nadal będą opodatkowane, co do zasady, według stawki obniżonej 7%. Wyjątek od tej zasady dotyczyć będzie usług montażu saun w dużych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i lokalach mieszkalnych, kiedy to usługi montażu saun będą częściowo opodatkowane stawką 7%, częściowo zaś - stawką podstawową 22%.
Usługi montażu saun w obiektach budownictwa mieszkaniowego po 1 stycznia 2008 r. nadal będą opodatkowane, co do zasady, według stawki obniżonej 7%. Wyjątek od tej zasady dotyczyć będzie usług montażu saun w dużych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i lokalach mieszkalnych, kiedy to usługi montażu saun będą częściowo opodatkowane stawką 7%, częściowo zaś - stawką podstawową 22%.
Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), roboty budowlano-montażowe, remonty oraz roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą są opodatkowane obniżoną stawką 7%. Stosowanie stawki 7% na podstawie tego przepisu ma miejsce do końca 2007 r. Nie oznacza to jednak, że wszystkie wymienione usługi opodatkowane są od 1 stycznia 2008 r. stawką podstawową 22%. Z dniem 1 stycznia 2008 r. wchodzi w życie nowe brzmienie art. 41 ust. 12 u.p.t.u., który przewiduje stosowanie obniżonej stawki 7% do budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Nowe brzmienie art. 41 ust. 12 u.p.t.u. jest nieprecyzyjne. Wprowadzając ten przepis ustawodawca najwyraźniej niestety zapomniał, że opodatkowaniu VAT podlegają nie budowy, remonty, modernizacje, termomodernizacje oraz przebudowy, lecz świadczenie usług. W tej sytuacji konieczne jest przyporządkowanie wymienionych w art. 41 ust. 12 u.p.t.u. pojęć do określonych usług. W mojej ocenie wszystkie wymienione pojęcia dotyczą robót (usług) budowlanych (klasyfikowanych na gruncie PKWiU w dziale 45). W konsekwencji uważam, że opodatkowaniu obniżoną stawką 7% podlegają na podstawie art. 41 ust. 12 u.p.t.u. podlegają roboty (usługi) budowlane polegające na budowie, remontach, modernizacji, termomodernizacji oraz przebudowie.
Usługi montażu saun zaliczyć w mojej ocenie należy do robót instalacyjnych pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 45.34.32), a więc do robót budowlanych. Jednocześnie montaż sauny uznać według mnie należy za modernizację obiektu budowlanego. W konsekwencji uważam, że od 1 stycznia 2008 r. usługi montażu saun nadal będą mogły korzystać z opodatkowania obniżonej stawki 7%.
Stawka ta będzie miała zastosowanie do usług montażu saun w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Zgodnie z dodawanym do 1 stycznia 2008 r. art. 41 ust. 12a u.p.t.u., przez budownictwo takie rozumieć się będzie, między innymi, obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych (zgodnie zaś z nowym brzmieniem art. 2 pkt 12 u.p.t.u. przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumieć się będzie budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11). Jednocześnie jednak stosownie do dodawanego z dniem 1 stycznia 2008 r. art. 41 ust. 12b u.p.t.u., do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie będzie się zaliczać:
1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
2) lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
Nie oznacza to jednak, że usługi montażu saun w takich budynkach i lokalach będą opodatkowane w całości stawką podstawową 22%. Z dodawanego z dniem 1 stycznia 2008 r. art. 41 ust. 12c u.p.t.u. wynikać będzie, że roboty budowlane dotyczące takich budynków i lokali będą częściowo opodatkowane stawką 7% (proporcjonalnie do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej klasyfikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej), częściowo zaś stawką podstawową 22% (w pozostałej części).
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że usługi montażu saun w obiektach budownictwa mieszkaniowego po 1 stycznia 2008 r. nadal będą opodatkowane, co do zasady, według stawki obniżonej 7%. Wyjątek od tej zasady dotyczyć będzie usług montażu saun w dużych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i lokalach mieszkalnych, kiedy to usługi montażu saun będą częściowo opodatkowane stawką 7%, częściowo zaś - stawką podstawową 22%.