W przedmiotowej sprawie organ podatkowy stwierdził naruszenie przez podatnika art. 86 ust. 1 i art. 88 ustawy o VAT przez odliczenie podatku naliczonego związanego z zakupami towarów, które były finansowane z funduszu socjalnego (ZFŚS).
Zdaniem organu podatkowego podmiot dokonując czynności związanych z funduszem socjalnym nie wykonuje w tym zakresie czynności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie działa jako podatnik VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, więc faktury nie dokumentowały czynności związanych z wykonywaniem czynności opodatkowanych w rozumieniu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.
Zdaniem podatnika wydatki z funduszu były przypisane celom związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą tj. na reprezentację, reklamę oraz promocję.
Sprawa trafiła ostatecznie do NSA. Zdaniem sądu, gdyby twierdzenia podatnika znalazły potwierdzenie, źródła finansowania zakupów związanych z działalnością gospodarczą, opodatkowaną VAT (np. środki z ZFŚS) nie przesądzają kwestii prawa do odliczenia podatku należnego. Oznacza to, że sfinansowanie działalności gospodarczej z tychże środków nie wyklucza prawa do odliczenia VAT, bez względu na naganność takiego działania podatnika. Nie ma bowiem regulacji prawnej, która by zabraniała takiego postępowania. Podobne stanowisko wyraził NSA w wyroku z 16 sierpnia 2012 r. w sprawie I FSK 1751/11.
W niniejszej sprawie należy jednak, zdaniem sądu, szczegółowo zbadać oraz ocenić faktyczne przeznaczenie środków pochodzących z ZFŚS, czego w sprawie nie uczyniono.
Wyrok NSA z 22 listopada 2012 r., I FSK 52/12