Pytanie
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie nauki języka angielskiego. Oprócz nauki z nauczycielem podmiot uzyskiwał przychody z tytułu sprzedaży e-booków. Przychody z tytułu sprzedaży były ewidencjonowane w PKPiR.
Obecnie podmiot zamierza sprzedać prawa do korzystania ze strony na której udostępnia e-booki oraz jego produktów, na rzecz kontrahenta z Anglii. Jak udokumentować transakcję?
Czy przychód powstanie w dacie otrzymania zapłaty?
Odpowiedź
Przychód z tej sprzedaży stanowi przychód z działalności gospodarczej i podlega rozliczeniu jak inne przychody z tego źródła. Sprzedaż tę należy udokumentować fakturą VAT.
Przychód powstanie co do zasady z dniem dokonania sprzedaży, chyba że wcześniej wystawiono fakturę lub otrzymano zapłatę, wtedy przychód powstanie wcześniej (w dacie wystawienia faktury lub otrzymania zapłaty w zależności od tego, które z tych zdarzeń miało miejsce wcześniej).
Uzasadnienie
Przychód z tej sprzedaży stanowi przychód z działalności gospodarczej i podlega rozliczeniu jak inne przychody z tego źródła. Sprzedaż tę należy udokumentować fakturą VAT.
Zgodnie z przepisami art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f., przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
a) środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
c) składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
d) składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Z pytania wynika, że strona internetowa wykorzystywana była na potrzeby prowadzonej przez sprzedającego działalności gospodarczej. Przychód z odpłatnego zbycia jest więc przychodem z działalności gospodarczej i powinien być rozliczony dla potrzeb podatku dochodowego (opodatkowany tym podatkiem) tak jak inne przychody z tego źródła. Sprzedaż taką trzeba więc udokumentować zgodnie z obowiązującymi podatnika przepisami, tj. należy wystawić fakturę VAT, a przychód należy zaksięgować jako przychód w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Analogiczne stanowisko zajął Naczelnik Urzędu Urząd Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim z interpretacji indywidualnej U.S.I/3.415-10/2007 z 27 kwietnia 2007 r.
W kwestii momentu powstania przychodu należy wskazać, iż zgodnie z art. 14 ust. 1c. u.p.d.o.f. za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h-1j i 1n-1p, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
A zatem przychód powstanie co do zasady z dniem dokonania sprzedaży, chyba że wcześniej wystawiono fakturę lub otrzymano zapłatę, wtedy przychód powstanie wcześniej (w dacie wystawienia faktury lub otrzymania zapłaty w zależności od tego, które z tych zdarzeń miało miejsce wcześniej).