Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 14 grudnia 2015 r. W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciła się podatniczka, która wraz z rodzeństwem odziedziczyła po rodzicach nieruchomość obciążoną kredytem hipotecznym. Kredyt był we frankach szwajcarskich. Ze względu na znaczny wzrost kursu franka skutkujące problemami z jego spłatą rodzeństwo postanowiło sprzedać dom, spłacić kredyt a za resztę kupić mieszkanie. Sprzedaż nastąpiła jednak przed upływem 5 lat.

Podatniczka zapytała więc fiskusa czy koszty kredytów przejętych od spadkodawcy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości w sytuacji, gdy pozostała kwota ze sprzedaży wydatkowana została na cele mieszkaniowe.

Zdaniem podatniczki za wydatki na cele mieszkaniowe uznaje się również spłatę kredytu oraz odsetek od tego kredytu, zaciągniętego na cele mieszkaniowe przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. Zakup domu przez mamę podatniczki był przeznaczony nie tylko na jej cele mieszkaniowe, ale również małoletniego wówczas rodzeństwa.

Fiskus się nie zgodził. Uznał, że udział w zabudowanej nieruchomości, nabytego w spadku w 2013 r. stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu, bowiem sprzedaż tego udziału miała miejsce przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie. Podatek dochodowy wynosi 19 proc. podstawy obliczenia podatku. Natomiast za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nabytych w drodze spadku uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania. Przepis art. 22 ust. 6d ustawy o PIT w sposób jednoznaczny wskazuje więc, co może być kosztem uzyskania przychodu przy sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku. Niewątpliwie kredyt hipoteczny zaciągnięty przez spadkodawcę stał się – na skutek przyjęcia spadku – osobistym zobowiązaniem podatniczki z racji bycia spadkobiercą, jednakże spłata kredytu nie stanowi udokumentowanego nakładu zwiększającego wartość odziedziczonej nieruchomości, a przywołany przepis nie daje możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu innego rodzaju wydatków niż w nim wymienione.

W konsekwencji fiskus wskazał, że wydatku z tytułu spłaty przez spadkobierczynię kredytu hipotecznego zaciągniętego przez spadkodawcę na nabycie nieruchomości nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży tej nieruchomości przez spadkobiercę. Brak więc jest podstaw prawnych, aby podstawę opodatkowania stanowił przychód uzyskany ze sprzedaży po odliczeniu kwoty spłaconego kredytu lub odsetek względem wierzyciela hipotecznego. Spłata takiego kredytu w żaden sposób nie mieści się w ustawowych kryteriach kosztów uzyskania przychodu zawartych w art. 22 ust. 6d ustawy, wobec czego koszty jego spłaty nie będą mieć wpływu na wysokość dochodu uzyskanego ze sprzedaży przez podatniczkę.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 14 grudnia 2015 r., sygn. IPTPB2/4511-537/15-4/Aku, LEX nr 290742

Dowiedz się więcej z książki
PIT. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł