Projekt nowych przepisów wprowadza mechanizm udzielania wsparcia przedsiębiorcom w podejmowaniu nowych inwestycji w Polsce. Nowe regulacje mają zastąpić dotychczasowy system funkcjonujący w specjalnych strefach ekonomicznych. Zachęty podatkowe mają być dostępne na całym obszarze Polski (bez ograniczeń terytorialnych), ale z zachowaniem zasad dotyczących przeznaczenia terenu. Jak zapewnia rząd, proponowane rozwiązanie zwiększy atrakcyjność inwestycyjną Polski. Projekt jest realizacją jednego z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – Kapitał dla Rozwoju.
Likwidacja ograniczeń terytorialnych
Projekt zakłada całkowite odejście od ograniczeń terytorialnych przy stosowaniu zwolnień podatkowych, z zachowaniem zasad dotyczących przeznaczenia terenów. Zlikwidowana także ma zostać procedura zmiany granic stref. Do tej pory obszar objęty wsparciem wynosił 25 tys. ha. Rząd zakłada, że dzięki zmianie przepisów wykorzystany zostanie potencjał całej Polski, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych inwestycji, stanowiących siłę napędową regionów.
Decyzja o zwolnieniu z podatku
Decyzja o zwolnieniu z podatku dochodowego wydawana będzie na czas określony – standardowo od 10 do 15 lat. Okres zwolnienia będzie zależał od poziomu intensywności pomocy publicznej w regionie. Jednocześnie do czasu zakończenia działalności stref ekonomicznych (do końca 2026 r.), możliwe będzie wydłużenie czasu obowiązywania decyzji do 15 lat.
Projektowana ustawa powinna wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Specjalne strefy ekonomiczne po nowemu. Rząd przyjął projekt zmian
Zachęty podatkowe będą dostępne w całej Polsce. Decyzja o zwolnieniu z podatku dochodowego będzie wydawana na czas określony, od 10 do 15 lat takie m.in. zmiany przewiduje projekt ustawy o wspieraniu nowych inwestycji przyjęty we wtorek przez rząd.