Obowiązująca od 1 stycznia 2015 r. nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym ma na celu wyeliminowanie możliwości uniknięcia opodatkowania wyrobów tytoniowych właściwymi stawkami akcyzy w miejscach gdzie udostępniane są maszyny do automatycznego nabijania gilz papierosowych (wytwarzania papierosów).
Służba Celna rozpoczęła kontrolę punktów sprzedaży detalicznej, bazarów, targowisk i innych miejsc handlu, w których udostępniono klientom takie maszyny. Do tej pory skontrolowano 56 miejsc, z czego w 23 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. Zgodnie z przepisami, w przypadku ujawnienia produkcji papierosów na takich maszynach bez wcześniejszego dokonania przedpłaty akcyzy, urządzenia będą zajmowane, a producenci obciążani podatkiem akcyzowym w wysokości ok. 16 zł od paczki papierosów (20 sztuk).
Zobacz: Od paczki nielegalnych papierosów 16 zł akcyzy >>
Legalne wytwarzanie papierosy przy wykorzystaniu maszyn ulokowanych w punktach handlu detalicznego jest możliwe pod warunkiem, że punkt taki jest oznaczony jako „skład podatkowy" i podane jest imię i nazwisko lub nazwa podmiotu prowadzącego skład. Wytwarzane w takim miejscu papierosy są opodatkowane akcyzą i powinny zostać oznaczone znakami akcyzy. Wytwarzanie papierosów przy użyciu maszyn jest możliwe również poza składem podatkowym, pod warunkiem dokonania przedpłaty podatku akcyzowego i oznaczenia ich znakami akcyzy.
Rozpoczęta akcja jest kolejną z form monitorowania przez Służbę Celną rynku wyrobów tytoniowych i suszu tytoniowego na różnych etapach ich obrotu. Kontrole wykonywane są na przejściach granicznych oraz na terenie kraju. Realizowane są także działania w ramach międzynarodowych operacji celnych w ramach współpracy ze służbami krajów Grupy Wyszehradzkiej (V-4) oraz Niemiec, Litwy, Rosji i Ukrainy zwalczającymi przestępczość akcyzową i celną w zakresie walki z przemytem papierosów. Służba Celna śledzi również oferty sprzedaży suszu tytoniowego i wyrobów tytoniowych w mediach i w internecie oraz monitoruje przesyłki pocztowe.