Pytanie

Firma zawarła umowę o organizację praktyk dla studentki na zasadach skierowania bez wynagrodzenia dla praktykantki. Po zakończeniu praktyk w dowód wdzięczności za pracę studentka otrzymała prezent (słodycze) o wartości nie przekraczającej brutto 100 zł. Czy prezent może zostać zaliczony do kosztów firmy oraz czy należy opodatkować jego wartość i rozliczyć przychód podatkowy praktykantce, czy można by skorzystać ze zwolnienia np. na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a?

Odpowiedź

Przekazany prezent w postaci słodyczy jest związany ze świadczoną wcześniej przez praktykanta pracą. A zatem stanowi koszt uzyskania przychodów.
Jednocześnie dla osoby, która otrzymała prezent stanowi on przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 22 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f. kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w katalogu wyłączeń zawartym w art. 23 u.p.d.o.f.

Jak wynika z powyższego przepisu pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami musi wystąpić związek przyczynowo - skutkowy. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni, tzn. kosztem uzyskania przychodu będą wydatki, które mogą przyczynić się do powstania konkretnego przychodu oraz wydatki pośrednio związane z funkcjonowaniem firmy.

Biorąc pod uwagę treść powyższego przepisu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Należy więc badać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodów lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w art. 16 u.p.d.o.p., stanowić mogą koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przychodami.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji chodzi o prezent dla praktykantki w ramach podziękowania za jej pracę. Kosztami uzyskania przychodów są między innymi wszelkie koszty ponoszone na rzecz pracowników i innych osób wykonujących pracę. Niewątpliwie fakt świadczenia przez te osoby pracy na rzecz przedsiębiorcy związane jest z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i uzyskiwanymi przez niego przychodami, a przekazany prezent w postaci słodyczy jest związany ze świadczoną wcześniej przez praktykanta pracą. A zatem stanowi koszt uzyskania przychodów.

Jednocześnie dla osoby, która otrzymała prezent stanowi on przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wskazany przez Państwa art. 21 ust. 1 pkt 68a u.p.d.o.f. stanowi, iż wolna od podatku dochodowego jest wartość nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą - jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 200 zł; zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli świadczenie jest dokonywane na rzecz pracownika świadczeniodawcy lub osoby pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym.

Niestety w przedstawionej przez Państwa sytuacji powyższe zwolnienie nie będzie miało zastosowania. Brak też w innych przepisach ustawy przepisu który wskazywałby na możliwość zwolnienia tego rodzaju przysporzenia.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego

Zobacz też: Kiedy zapłacimy podatek od nieodpłatnego świadczenia >>

  Książka "Opodatkowanie przychodów z nieodpłatnych świadczeń" dostępna jest w księgarni internetowej Profinfo >>