Zaistniały w rozpoznawanej sprawie spór sprowadza się do odpowiedzi na pytanie, czy wykupienie przez spółkę ubezpieczenia OC dla zatrudnionych na podstawie umów o pracę członków zarządu, stanowić będzie dla tych osób przychód podlegający opodatkowaniu.

Zdaniem Spółki, składka OC nie stanowi dla poszczególnych członków zarządu przychodu podlegającego opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Organ podatkowy uznał jednak, że opłacona przez spółkę składka na OC stanowi dla członków zarządu nieodpłatne świadczenie.

Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Zdaniem sądu zapłata składki przez spółkę stanowi wymierną korzyść dla członków zarządu. Dzięki takiemu działaniu u członków organów Spółki dochodzi do przysporzenia w majątku, ponieważ inny podmiot ponosi za nich koszt ubezpieczenia, a tym samym nie muszą uszczuplać swojego majątku. W zamian za uiszczoną składkę ubezpieczony uzyskuje ochronę ubezpieczeniową. Korzyść dla ubezpieczonych, której źródłem jest nieodpłatne świadczenie otrzymane od spółki, wynika więc nie dopiero z ziszczenia się zdarzenia objętego ubezpieczeniem, lecz już w postaci samego objęcia członka władz spółki ochroną ubezpieczeniową.

Bez znaczenia dla możliwości określenia wysokości przychodu pozostaje okoliczność, iż objęte ubezpieczeniem osoby pełnią różne funkcje i co za tym idzie różne jest też prawdopodobieństwo spowodowania przez nie zdarzenia rodzącego obowiązek odszkodowawczy. Wszyscy członkowie władz spółki w równym stopniu korzystają z ochrony ubezpieczeniowej, a więc składka płacona przez spółkę rozkłada się równo na wszystkich ubezpieczonych, co daje możliwość obliczenia przychodu w odniesieniu do każdej z objętych ubezpieczeniem osób.

Wyrok NSA z 8 listopada 2012 r., II FSK 527/11