Głównym celem projektowanej nowelizacji jest ułatwienie podejmowania działalności przez krajowe instytucje pieniądza elektronicznego (czyli wartości pieniężnych zapisanych w formie elektronicznej, np. na kartach magnetycznych), a także zwiększenie zaufania konsumentów do środka płatniczego w postaci pieniądza elektronicznego poprzez określenie zasad jego wydawania, w tym określenie przypadków, w których możliwe jest pobieranie opłat z tego tytułu.
Podczas obrad komisji finansów jej członkowie wprowadzili do projektu kilka zmian. Chodzi m.in. o zapis, że podmioty, które nie wywiążą się z wymaganych obowiązków informacyjnych i nie udzielą NBP odpowiednich informacji, będą podlegać grzywnie do miliona złotych.
Inna z wprowadzonych zmian mówi, że NBP nie może być udziałowcem albo akcjonariuszem innych osób prawnych "z wyjątkiem prowadzących działalność usługową na rzecz instytucji finansowych lub Skarbu Państwa, lub mających istotne znaczenie w zakresie działania na rzecz stabilności krajowego systemu finansowego".
Nowe przepisy mają usunąć bariery, na które napotykają firmy chcące wejść na rynek pieniądza elektronicznego oraz ułatwić działalność związaną z wydawaniem, wykupem czy dystrybucją pieniądza elektronicznego. Nowe przepisy mają też regulować kwestie związane z tworzeniem instytucji pieniądza elektronicznego i nadzorem nad nimi. Ponadto mają zapewnić harmonizację przepisów prawa na terenie Unii Europejskiej w zakresie instytucji pieniądza elektronicznego.
Projekt nowelizacji poszerza też m.in. katalog podmiotów oraz produktów możliwych do wyboru przy dystrybucji świadczeń emerytalno-rentowych. Chodzi m.in. o wprowadzenie możliwości wyboru otrzymywania świadczeń na rachunki płatnicze prowadzone przez innych dostawców niż banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w tym instytucje płatnicze i instytucje pieniądza elektronicznego. Zmodyfikowano też przepisy dotyczące do tej pory wyłącznie rachunków bankowych. Przewidziano możliwość korzystania z rachunków płatniczych prowadzonych przez dostawców innych niż banki.
Ponadto projekt ustawy wprowadza zamknięty katalog wydawców pieniądza elektronicznego, w którym uwzględniono spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w tym krajową SKOK, Pocztę Polską, a także oddziały zagranicznych instytucji pieniądza elektronicznego.
Nowe przepisy nakładają też na agentów rozliczeniowych obowiązek przekazania podmiotom akceptującym płatności kartami, na ich o żądanie, informacji dotyczącej wysokości i rodzajów opłat nakładanych przez agenta na te podmioty, z wyszczególnieniem wchodzących w ich skład opłat na rzecz organizacji kartowej oraz opłat na rzecz wydawcy karty.
Sejm ma zająć się projektem podczas posiedzenia, które zaplanowano w dniach 12-14 czerwca br.
rbk/ je/