Pytanie
Czy samochód specjalny- pomoc drogowa (samochód bez kratki), zakupiony na jednoosobową działalność gospodarczą (naprawa maszyn i urządzeń rolniczych) podlega amortyzacji?
Odpowiedź
Nie ma przeszkód, aby wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej samochód specjalny o przeznaczeniu pomoc drogowa czy inny samochód bez kratki został zaliczony do środków trwałych i amortyzowany, zaś odpisy amortyzacyjne od niego dokonywane były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów zaliczane były do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów.
Uzasadnienie
Wszystkie samochody wykorzystywane przez podatników do prowadzenia działalności gospodarczej mogą być przez nich zaliczane do środków trwałych i amortyzowane. Dotyczy to również samochodów bez kratki. A zatem nie ma przeszkód, aby w przedstawionej sytuacji samochód specjalny o przeznaczeniu pomoc drogowa czy inny samochód bez kratki został zaliczony do środków trwałych i amortyzowany, zaś odpisy amortyzacyjne od niego dokonywane były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów zaliczane były do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów.
Zobacz książkę "Samochody a VAT i podatki dochodowe" dostępną w ksiegarni internetowej Profinfo >>
Osobną kwestią jest wysokość stanowiących koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od tych samochodów. Jak bowiem stanowi art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dotyczących samochodów osobowych, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20.000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania. Jeżeli zatem wartość samochodów, o których mowa, przekracza 20.000 euro, i są to samochody osobowe w rozumieniu u.p.d.o.f. (definicję samochodu osobowego obowiązującą na gruncie u.p.d.o.f. określa art. 5a pkt 19a u.p.d.o.f.; niestety, na podstawie treści pytania nie jest możliwe czy samochody, o których mowa, należą do samochodów osobowych w rozumieniu u.p.d.o.f.), część dotyczących ich odpisów amortyzacyjnych nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodów.
Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego