Pytanie
Podatnik posiada w swojej działalności samochód osobowy. Po 1 kwietnia zdecydował, że będzie go używał w sposób mieszany 50/50. Od lipca planuje jednak przeznaczyć samochód w całości do działalności gospodarczej.
Z jaką datą podatnik powinien złożyć druk VAT-26 do Urzędu Skarbowego?
Czy na druku VAT-26 należy zaznaczyć, że jest to złożenie informacji czy aktualizacja informacji?
Odpowiedź
Podatnik powinien złożyć VAT-26 przed dniem przeznaczenia auta wyłącznie na cele służbowe. Formularz powinien być wypełniony w trybie "złożenie informacji".
Uzasadnienie
Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują ograniczenia w zakresie odliczania VAT od pojazdów samochodowych, przez które uważa się zgodnie z art. 2 pkt 34 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. – pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
Zobacz: Zmiany w zasadach odliczania VAT od samochodów firmowych >>
W myśl art. 86a u.p.t.u. w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego do odliczenia stanowi 50% kwoty podatku z tytułu:
1) nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;
2) używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;
3) nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.
Ograniczeń nie stosuje się, jeżeli pojazdy samochodowe są:
a) wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub
b) konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.
Pojazdy samochodowe są uznawane przy tym za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:
1) sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub
2) konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.
Zobacz książkę "Samochody a VAT i podatki dochodowe" dostępną w ksiegarni internetowej Profinfo >>
Z powyższego wynika, że aby odliczać 100 proc. VAT, dopuszczalne są dwie możliwości. Jedna jest związana z konstrukcją pojazdów – przykładowo VAN z jednym rzędem siedzeń i częścią ładunkową oddzieloną trwałą przegrodą uprawnia do pełnego odliczenia bez konieczności spełniania dodatkowych warunków (zob. art. 86a ust. 9 u.p.t.u.).
Z treści pytania wynika jednak, że mamy do czynienia z samochodem osobowym, wobec czego należy złożyć VAT-26, określić zasady używania pojazdu i prowadzić kilometrówkę. W przypadku niezłożenia tej informacji uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany w sposób mieszany, a złożenie informacji o używaniu auta wyłącznie do działalności gospodarczej uprawnia do pełnego odliczenia dopiero od dnia złożenia informacji.
Jeżeli zatem podatnik chce od lipca używać auta wyłącznie do działalności gospodarczej, to powinien najpóźniej 1 lipca złożyć informację w US (przy założeniu, że chce odliczać cały VAT już od 1 lipca). Skoro informacja nie była składana - należy sporządzić ją w trybie "złożenie informacji". Aktualizację informacji składa się w przypadku zmiany wykorzystania pojazdu samochodowego (z wykorzystania wyłącznie do działalności gospodarczej na wykorzystanie do celów działalności gospodarczej i do celów innych niż działalność gospodarcza) najpóźniej przed dniem, w którym podatnik dokonuje tej zmiany.
Zobacz też: Co grozi przedsiębiorcy za niezłożenie informacji VAT-26 >>
Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego