Materiały do projektu budżetu zostaną opracowane przez dysponentów części budżetowych na podstawie przyjętych przez Radę Ministrów założeń do projektu budżetu państwa i wstępnych kwot wydatków dla poszczególnych części budżetowych oraz zadań realizowanych w ramach programów i projektów dofinansowywanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, Mechanizmów Finansowych oraz Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
W odniesieniu do ubiegłorocznego rozporządzenia określającego szczegółowy sposób, tryb i terminy opracowania materiałów do projektu ustawy budżetowej na rok 2016:
- z uwagi na analogiczny zakres danych wypełnianych przez różnych dysponentów części budżetowych, w tym ZUS i KRUS, połączono dotychczasowe formularze RZ-1, RZ-6, EMRE i BW-Z;
- zrezygnowano z dotychczasowych formularzy RZ-8 i BW-PL, gdyż dane w tym zakresie będą pozyskiwane w zależności od potrzeb w innym trybie;
- zmodyfikowano formularz RZ-9 wyodrębniając zadania związane ze wspieraniem rodziny.
Ponadto w rozporządzeniu utrzymano przepisy dotyczące zagregowanego planowania niektórych wydatków bieżących jednostek i przepis dotyczący określenia wysokości środków przeznaczonych na zadanie polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej. Zaktualizowano przepisy dotyczące podziału kwoty wydatków bieżących dla działów: „Oświata i wychowanie” oraz „Edukacyjna opieka wychowawcza”.
Analogicznie jak w latach ubiegłych, w rozporządzeniu określono również sposób i tryb przygotowania materiałów dotyczących planowania budżetowego w układzie zadaniowym, ustalając wzory formularzy BZ, BZK i dodatkowe części w poszczególnych formularzach PFC/PFC-FUS/PFC-FEP/PFC-FER/PF-OSPR/PF-ANR-ZWRSP
Ponadto zmodyfikowano katalog funkcji zadań, podzadań i działań na 2017 r. w zakresie niezbędnym z punktu widzenia zmian stanu prawnego i z uwzględnieniem także część zmian postulowanych w trakcie planowania na 2016 r.
W celu ograniczenia pracochłonności opracowania danych na różnych etapach procesu budżetowego, zastąpiono dotychczasową kartę miernika zestawieniem tabelarycznym celów i mierników BZCM. Struktura nowego formularza koresponduje ze strukturą formularzy BZ i BZK, co docelowo umożliwia jego elektronizację i wprowadzenie do aplikacji/programu TrezorBZ.
Wzorem roku ubiegłego w rozporządzeniu określono również zasady przedstawiania ministrowi finansów przez dysponentów części budżetowych materiałów niezbędnych do sporządzenia Wieloletniego Planu Finansowego Państwa, podobnie jak przy planowaniu, uwzględniając możliwości wynikające z dostępnych funkcjonalności systemu obsługi budżetu państwa TREZOR.
Termin przedłożenia formularzy w zakresie budżetu zadaniowego został dostosowany do terminu przedłożenia formularzy planowania finansowego. Termin opracowania planów rzeczowych zadań realizowanych ze środków budżetowych został określony w rozporządzeniu na 14 dni, a termin przedłożenia przez dysponentów projektów budżetu w danych częściach budżetowych został określony na 16 dni od daty otrzymania pisma przekazującego wstępne kwoty wydatków na rok 2017. Natomiast terminy przekazania materiałów na formularzach BZSA i PR-Z zostały określone odpowiednio na 5 dni i 7 dni przed upływem terminu przedłożenia projektu budżetu w danej części budżetowej.
Rozporządzenie ministra finansów z 20 maja 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu, trybu i terminów opracowania materiałów do projektu ustawy budżetowej na rok 2017 (Dz. U. poz. 735) weszło w życie 31 maja 2016 r.