W projekcie zaproponowano rozszerzenie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia (gdzie nabywca a nie dostawca rozlicza VAT) do obrotu towarami takimi jak: niektóre wyroby stalowe (półprodukty) oraz niebezpieczne odpady zawierające metal, odpady z papieru i tektury oraz niektóre surowce wtórne.
Podatnicy dokonujących sprzedaży towarów tzw. „wrażliwych”, tj. niektórych wyrobów stalowych paliw i złota nieobrobionego mają zostać wyłączeni z rozliczeń kwartalnych.
Podatnicy u których wielkość obrotu towarami wrażliwymi przekroczy 50 tys. zł będą stosowali miesięczne okresy rozliczeniowe. Z regulacji tych wyłączono dostawy paliw dokonywane na stacjach paliw i gazu płynnego do standardowych zbiorników pojazdów oraz dostawy dokonywane przez podatnika dostarczającego gaz przewodowy za pośrednictwem własnych sieci przesyłowych lub dystrybucyjnych.
Wprowadzona ma zostać instytucja odpowiedzialności podatkowej nabywcy za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy, w transakcjach tzw. towarami „wrażliwymi”, tj. niektórymi wyrobami stalowymi (nieobjętymi mechanizmem odwrotnego obciążenia), paliwami i złotem nieobrobionym. Podatnik, na rzecz którego dokonano dostawy towarów „wrażliwych”, odpowiadałby solidarnie wraz z podmiotem dokonującym tej dostawy za jego zaległości podatkowe. Odpowiedzialność podatkowa nabywcy byłaby ograniczona do części podatku, proporcjonalnie przypadającej na dokonaną na jego rzecz dostawę towarów.