Trend 3
Certyfikacja usług księgowych po deregulacji z 2014 r.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Księgowych w Polsce poinformowali, że obecnie trwają prace na szczeblu ministerialnym, które wprowadzą zintegrowany system kwalifikacji w zawodzie księgowego. Projekt zakłada stworzenie trzech szczebli certyfikacji: podstawy rachunkowości, samodzielny księgowy i główny księgowy. Prace koncentrują się także nad dwoma certyfikatami dotyczącymi usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i trzema dotyczącymi kadr i płac. Wszystkie będą nadawane przez instytucje certyfikujące.
Po likwidacji ministerialnego certyfikatu księgowego w 2014 (w wyniku deregulacji), Stowarzyszenie wprowadziło certyfikat eksperta usług księgowych, a następnie specjalisty do spraw usługowego prowadzenia ksiąg.
Tworzenie nowych systemów i dokumentów potwierdzających kwalifikacje z zakresu księgowości jest więc nadal silnym trendem i wynika z potrzeby zapewniania przedsiębiorcom wsparcia w zakresie wyboru bezpiecznego i profesjonalnego biura rachunkowego. Badania potwierdzają bowiem, że wybierając biuro przedsiębiorcy z dużym stopniu kierują się posiadanymi przez nie certyfikatami.
Czytaj także: Rynek usług księgowych w Polsce: zmiany, zmiany, zmiany (I) >>>
Trend 4
Nauka w cenie
Dwa pierwsze trendy (wskazane w pierwszej część artykułu, tj. zmiana roli księgowych i nowe technologie), wymuszają na przedstawicielach tej branży nie tylko bardziej intensywny wysiłek związany z podnoszeniem kwalifikacji, ale przede wszystkim znacznie szerszy zakres, wykraczający poza podstawową wiedzę potrzebną do księgowania. Staje się to szczególnie trudnym wyzwaniem, ponieważ równolegle ustawodawca nie ustaje w produkcji nowych przepisów, które nakładają na biura rachunkowe coraz to nowe obowiązki. Przykładem może być Jednolity Plik Kontrolny, który od przyszłego roku obejmie także najmniejsze firmy. Do tego dochodzą nowe wymogi z zakresie ochrony danych osobowych i coraz większa skala zastosowania elektronicznych dokumentów w kontaktach z urzędami. Aby sprostać wszystkim tym wyzwaniom nie można lekceważyć potrzeby ciągłego doskonalenia zawodowego.
W artykule korzystałam z: „Nowy system certyfikacji zawodu księgowego”, rozmowa A. Kuchty z Jerzym Konieckim, wiceprezesem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, z http://ksiegowosc.infor.pl.