System Informacji o Banderolach Akcyzowych (SIBA) umożliwia sprawdzenie znaku akcyzy znajdującego się na opakowaniu alkoholu i wyrobów tytoniowych (tj. wina, wyrobów spirytusowych, papierosów, cygar, cygaretek, tytoniu) przez Internet. System funkcjonuje pod adresem www.banderolaakcyzowa.pl. Aby sprawdzić autentyczność banderoli wystarczy wpisać jej serię i rok wytworzenia oraz indywidualny numer. Uzyska się odpowiedź, czy dana banderola akcyzowa jest prawidłowa czy też nie. W wypadku otrzymania informacji negatywnej, można podejrzewać, że mamy do czynienia z banderolą, która nie jest autentyczna.
Dodatkowo, po wpisaniu danych, o których mowa ukaże się wzór banderoli wraz ze wskazówkami, na jakie zabezpieczenia należy zwrócić uwagę, by upewnić się co do oryginalności znaku. System przedstawi sposób prawidłowego nałożenia znaku na wyrób, poinformuje czy banderola została umieszczona we właściwy sposób na właściwym wyrobie. Na oddzielnej zakładce („opis znaków”) znajdą się wzory wszystkich obecnie stosowanych banderol wraz z opisami zabezpieczeń, które można sprawdzić bez użycia specjalistycznych urządzeń. W wypadku podejrzenia sfałszowania banderol można skontaktować się ze Służbą Celną albo z Policją.
Szef Służby Celnej, na konferencji prasowej, która odbyła się 9 października w gmachu Ministerstwa Finansów w związku z uruchomieniem systemu SIBA podkreślił, że system banderolowania wyrobów akcyzowych jest systemem szczelnym, co gwarantuje, że towary kupowane w legalnym obrocie, opatrzone znakami skarbowymi akcyzy (banderolami) są także bezpieczne dla konsumenta. Zapewnił, że polskie znaki są bardzo dobrze zabezpieczone. Stąd nie ma ryzyka związanego z tym, że ktoś w większym stopniu będzie te znaki podrabiał. Zaznaczył jednak, że ryzyko wiąże się z odklejeniem banderoli z jednego wyrobu i nałożeniem go na drugi.
Rocznie PWPW produkuje dla Ministerstwa Finansów 4,5 mld znaków akcyzy, a Służba Celna wykrywa ok. 1,5 tys. znaków podrobionych.
Czytaj także: