Z preferencji tej może skorzystać jeden z rodziców albo opiekun prawny, będący panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację, jak również osoba, której współmałżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, jeżeli podatnicy ci samotnie wychowują dziecko, które:
- nie ukończyło 18 roku życia,
- bez względu na wiek, jeżeli dziecko otrzymuje zasiłek (dodatkowy) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
- do ukończenie 25 roku życia jeżeli dziecko uczy się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, w przepisach o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskało dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych lub z kapitałów pieniężnych, w łącznej wysokości 3089 zł.
Warunkiem skorzystania z tej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia w deklaracji PIT, o wyborze tej formy opodatkowania, w terminie ustawowym przewidzianym dla składania rocznych. zeznań podatkowych. Późniejsze złożenie zeznania podatkowego wraz z oświadczeniem nie wywołuje już skutku prawnego w postaci preferencyjnego sposobu opodatkowania dochodów osoby samotnie wychowującej dziecko.
źródło: www.szybkipit.pl