Spółka importuje towary. Towary te są objęte preferencyjną stawką VAT 7%. Na zgłoszeniu celnym została naliczona podstawowa stawka VAT 22%. Spółka zapłaciła podatek i rozliczyła go jako VAT naliczony w deklaracji VAT.
Czy Spółka powinna występować do Urzędu Celnego lub Urzędu Skarbowego o korektę dokumentu SAD?


W moim przekonaniu z uwagi na fakt, iż transakcje powinny być udokumentowane w sposób prawidłowy, Spółka z wnioskiem o prawidłowe ustalenie kwoty podatku powinna wystąpić do Naczelnika Urzędu Celnego.


W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., podatnicy, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 i 2, są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek.

Ustawodawca przewidział jednak sytuację, w których w dokumentach celnych ujawnione zostaną nieprawidłowości bądź to przez organ celny, bądź samego podatnika. I tak w myśl art. 33 ust. 3 u.p.t.u., po przyjęciu zgłoszenia celnego podatnik może wystąpić do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości.

Jeżeli z decyzji wynikać będzie, iż kwota podatku od towarów i usług jest niższa, niż kwota podatku pobranego, wówczas co do zasady mamy do czynienia z nadpłatą. Nie podlega ona jednak rozliczeniu jak nadpłata. Ustawodawca dla uproszczenia rozliczeń wprowadził bowiem w treści art. 40 u.p.t.u. zasadę, iż w przypadku, gdy kwota podatku została nadpłacona, podatnikowi nie przysługuje zwrot nadpłaconego podatku, jeżeli kwota nadpłaconego w imporcie podatku pomniejszyła kwotę podatku należnego. Jeżeli zatem, jak wynika z treści pytania, Spółka rozliczyła już podatek należny i naliczony w związku z dokonanym importem, tzn. odliczyła podatek naliczony w nieprawidłowej wysokości, to taka korekta dokonana w decyzji organu celnego nie ma de facto z jednej strony wpływu na dokonane już rozliczenie, z drugiej - nie skutkuje prawem do żądania zwrotu nadpłaconego podatku.

Reasumując, podatnik ma prawo do wystąpienia do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości. Decyzja taka przy rozliczonej już transakcji nie pociągnie za sobą obowiązku korekty czy nie wygeneruje nadpłaty, jednak w moim przekonaniu z uwagi na fakt, iż transakcje powinny być udokumentowane w sposób prawidłowy, Spółka z takim wnioskiem o prawidłowe ustalenie kwoty podatku powinna wystąpić.