Od 1 stycznia 2011 r. zwolnieniem od podatku od towarów i usług objęte są usługi pocztowe oraz dostawa towarów ściśle z tymi usługami związana, realizowana przez operatora obowiązanego do świadczenia powszechnych usług pocztowych.
Ta regulacja jest efektem implementacji do polskiego systemu prawnego przepisu art. 132 ust. 1 lit. a dyrektywy w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Zgodnie z powołanym przepisem zwolnione z VAT są usługi świadczone przez pocztę państwową i dostawa towarów związana z tymi usługami, z wyjątkiem przewozu osób i usług telekomunikacyjnych.
W Polsce jedynym operatorem publicznym zobligowanym ustawowo do świadczenia powszechnych usług pocztowych jest Poczta Polska S.A.
Jak wyjaśnił Minister odpowiadając na interpelację nr 1959 w resorcie trwają prace związane z analizą przepisów zwalniających z VAT usługi pocztowe pod kątem ich zasadności i ewentualnej zmiany.
Minister zwrócił uwagę na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-357/07 w którym Trybunał orzekł, że zwolnienie od podatku ma zastosowanie do świadczeń, które służby pocztowe wykonują w charakterze publicznych służb pocztowych. Zwolnienie nie powinno zatem obejmować świadczenia usług lub dostaw towarów, których warunki zostały wynegocjowane indywidualnie.