Sprawa dotyczyła spółki komandytowej, której fiskus odmówił prawa do odliczenia VAT. Organ stwierdził, że spółka nie występowała, jako podatnik podatku od towarów i usług. Prowadzona przez nią działalność nie wyczerpywała definicji działalności gospodarczej w ramach wykonywanych czynności. Chodziło bowiem o realizację planu rolnośrodowiskowego, w ramach którego spółka otrzymała dotacje. Spółka nie dysponowała bowiem odpowiednimi maszynami, które doprowadziłyby do realizacji programu rolnośrodowiskowego, wobec czego zleciła wykonanie tych prac spółce powiązanej.
Zdaniem fiskusa, dany podmiot będzie podatnikiem tylko w odniesieniu do czynności opodatkowanych, które wykonał w ramach działalności gospodarczej. Sam fakt złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w urzędzie skarbowym, nie jest równoznaczny z uzyskaniem statusu podatnika podatku VAT, gdyż bezwzględnie wymagany jest jeszcze zamiar wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu w sposób częstotliwy. Rejestracja dla celów VAT jest czynnością administracyjną, która nie wpływa na zobowiązania ani prawa podatników. Według fiskusa, celem podejmowanych przez spółkę komandytową działań było wyłącznie otrzymanie dopłat z ARiMR.
Sprawa trafiła do WSA w Białymstoku. Zdaniem sądu spółka w kwestionowanym zakresie nie posiadała statusu podatnika VAT, a zatem nie spełniała zasadniczego warunku uprawniające do odliczenia podatku naliczonego. Okolicznością bez znaczenia jest przy tym fakt złożenia zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb VAT. Rejestracja jest czynnością o charakterze administracyjnym i nie przesądza o uzyskaniu statusu czynnego podatnika VAT.
Zdaniem sądu nabywane od zleceniobiorcy usługi miały na celu realizację zadań wyznaczonych przez przyjęty plan rolnośrodowiskowy i to realizacja tego planu zobowiązała do wykonywania określonych czynności. Natomiast działalność spółki nie wyczerpywała znamion działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, bowiem nie była związana z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Dlatego też nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie usług gdyż uprawnienie takie przysługuje jedynie podatnikom VAT, w zakresie, w jakim usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Sąd wskazał, że spółka miała jedynie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu dokonanych zakupów związanych z wynajmem lokalu, usług księgowych i prawnych, wyrobu pieczątki firmowej, zakupu asortymentu i paliwa do samochodu, ponieważ będą one wykorzystywane do działalności opodatkowanej.
Wyrok WSA w Białymstoku z 16 grudnia 2015 r., I SA/Bk 659/15
Dowiedz się więcej z książki | |
Prawo do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego w VAT
|