Z uwagi na konieczność prawidłowego dokumentowania ilości wyrobów akcyzowych oraz określenia kwot akcyzy, przepisy ustawy o podatku akcyzowym nakładają na niektóre podmioty prowadzące działalność w zakresie podatku akcyzowego obowiązek prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych. Do podmiotów zobowiązanych do prowadzenia ewidencji zalicza się: zarejestrowanego wysyłającego, zarejestrowanego odbiorcę, podatnika nabywającego wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej, przedstawiciela podatkowego oraz podmioty prowadzące składy podatkowe.
Szczegółowy zakres danych jakie powinny znajdować się w ewidencji został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z 23 sierpnia 2010 r. w sprawie niektórych ewidencji wyrobów akcyzowych (Dz. U. Nr 158, poz. 1062) oraz w rozporządzeniu z 24 lutego 2009 r. w sprawie warunków prowadzenia składów podatkowych oraz ewidencji przez podmioty prowadzące składy podatkowe (Dz. U. Nr 32, poz. 231).
Ewidencje wyrobów akcyzowych mogą być prowadzone w formie papierowej lub elektronicznej. Niezależnie od formy ewidencji podmioty są zobowiązane ostatniego dnia każdego miesiąca dokonać zamknięcia ewidencji wyrobów akcyzowych i jej miesięcznego podsumowania.
Resort finansów przygotował projekty dwóch rozporządzeń zmieniających w których zaproponował by obowiązek comiesięcznego przekazywania raportu zastąpić obowiązkiem półrocznym. Raport z zamknięcia ewidencji byłby przekazywany na żądanie właściwego naczelnika urzędu celnego.
W projektach wskazano również terminy, w których raporty powinny być przekazywane. Przyjęto, że raporty cykliczne (z sześciu kolejnych miesięcy) będą przekazywane niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie miesiąca od dnia dokonania sześciu kolejnych miesięcznych zamknięć i podsumowań ewidencji, natomiast raporty na żądanie w terminie wskazanym przez naczelnika urzędu celnego w żądaniu.