Pytanie

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług gastronomicznych ma zamiar realizować program lojalnościowy dla swoich klientów. Istota tego programu polegałaby na przekazaniu nabywcom kart stałego klienta. Każdy zakup danego klienta byłyby oznaczony na karcie pieczątką, szósty zakup byłby darmowy (6 posiłek gratis).
Czy koszty związane z realizacją przedmiotowego programu stanowią koszt uzyskania przychodu?
Czy prowadząc księgowość w formie książki przychodów i rozchodów należy dokonywać przeksięgowania równowartości materiałów zużytych na gratisy z pozycji kolumny 10 PKPiR do kolumny 13?
Czy w momencie przekazania gratisu należy rozpoznać przychód z tego tytułu w podatku dochodowym?

Odpowiedź

Rabat towarowy przez wydanie dodatkowego posiłku nie powoduje ani powstania przychodu, ani nie wymaga korekty kosztów.

Uzasadnienie

Nie sposób przyjąć, że w efekcie akcji promocyjnej klient otrzymywałby gratisowy, 6 posiłek. W istocie bowiem w zamian za płatności odpowiadające pięciu posiłkom otrzyma on 6 dań. Sytuacja ta zatem stanowi w rzeczywistości zakup 6 posiłków, tyle, że za obniżoną, promocyjną cenę, dodatkowo przy rozłożeniu zapłaty w czasie.

W efekcie nie dochodzi do nieodpłatnego wydania posiłku, koszty poniesione w związku przygotowaniem i podaniem tych posiłków są zaś związane z przychodami uzyskanymi z ich sprzedaży (art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych). Nie ma zatem potrzeby ani dokonywania zmian w PKPiR, ani ujmowania przychodów z tytułu wydania gratisów. Nabycie przez konsumenta 6. posiłku w formie rabatu towarowego wiąże się ze świadczeniem ekwiwalentnym (zapłatą za pozostałe 5 posiłków) i tym samym nie dochodzi do powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Płacąc uzgodnioną w umowie cenę za posiłki wraz z gratisowym płaci zarówno za kupowane posiłki, jak i za dołączane do nich gratisy. W konsekwencji, nie ma podstawy do uznania, że klient otrzymuje nieodpłatnie gratisy dołączane do kupowanych zakupionych posiłków i uzyskuje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Podobne stanowisko wyrażono też w interpretacji Ministra Finansów z 19 września 2014 r., ILPB3/423-291/14-4/PR, LEX nr 250537.

 

Dowiedz się więcej z książki
Korekta kosztów i przychodów. Pytania i odpowiedzi
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł