Pytanie

Przedsiębiorca prowadzący wysyłkową sprzedaż detaliczną czasem otrzymuje zwroty (klientowi przysługuje prawo zwrotu towaru). Klient odsyła paragon fiskalny wraz z towarem. Paragon jest ujmowany w tzw. ewidencji korekt. Zdarza się, że zwrot następuje w miesiącu kolejnym po miesiącu, w którym dokonano sprzedaży. NSA w wyroku z 25 kwietnia 2014 r., II FSK 4/13 wskazuje, że przychód koryguje się wstecz, w miesiącu w którym powstał przychód, a nie w miesiącu zwrotu. Wskazane orzeczenie dotyczy osób prawnych.
Czy ta sama zasada tyczy się osób fizycznych?

Odpowiedź

Tak, również dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychody z działalności gospodarczej korygowane powinny być wstecznie, tj. poprzez zmniejszenie przychodów okresów uzyskania tych przychodów. Dotyczy to także przychodów ze sprzedaży detalicznej (np. zmniejszania przychodów w związku z otrzymywaniem zwrotów).

Uzasadnienie

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 kwietnia 2014 r., II FSK 4/13 orzekł, że "skoro ustawodawca w u.p.d.o.p. nie określił żadnych reguł dotyczących korekty wartości należnego przychodu podatkowego w danym okresie rozliczeniowym, to nie ma również podstaw prawnych, aby przyjmować, że dla daty rozliczenia takiej korekty przychodu netto i w konsekwencji dla określenia momentu (daty) powstania obowiązku podatkowego istotne znaczenie mają okoliczności związane z wystawieniem faktury korygującej, która obniżałaby przychód (zwrot towarów). W rezultacie, bez względu na przyczynę wystawienia faktury korygującej, korekta wielkości przychodu powinna być rozliczona w okresie rozliczeniowym, w którym został już ujęty przychód należny, z uwzględnieniem zasad określających datę powstania przychodu". Nie jest to pierwszy taki wyrok. Wcześniej podobne stanowisko NSA zajął, przykładowo, w wyroku z 26 czerwca 2012 r., II FSK 2422/10, czy w wyroku z 12 lipca 2012 r., II FSK 2660/10.

Wskazane orzeczenia wydane zostały na gruncie przepisów ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.o.p., lecz mają pełne zastosowanie również na gruncie przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f. Podobnie bowiem jak w przypadku u.p.d.o.p., przepisy u.p.d.o.f. nie określają reguł dotyczących korekty wartości należnego przychodu podatkowego w danym okresie rozliczeniowym. Jednocześnie przepisy u.p.d.o.f. określające zasady powstawania przychodów z działalności gospodarczej (tj. przepisy art. 14 ust. 1 i 1c-1i u.p.d.o.f.) są analogiczne jak przepisy u.p.d.o.p. (tj. przepisy art. 12 ust. 3-3e u.p.d.o.p.).

A zatem również dla celów u.p.d.o.f. przychody z działalności gospodarczej korygowane powinny być wstecznie, tj. poprzez zmniejszenie przychodów okresów uzyskania tych przychodów (co potwierdzają organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach – zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 lutego 2014 r., ITPB1/415-1206a/13/AK czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 10 marca 2014 r., IBPBI/1/415-1213/13/AB). Dotyczy to także przychodów ze sprzedaży detalicznej (np. zmniejszania przychodów w związku z otrzymywaniem zwrotów – zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 czerwca 2012 r., IBPBI/1/415-268/12/BK).

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego