Czynem stanowiącym naruszenie dyscypliny finansów publicznych jest wydatkowanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem określonym przez udzielającego dotację. Przeznaczenie określa beneficjent środków. W przypadku zakupu zapasów żywnościowych dokonanego przez dom dziecka z dotacji bieżącej , gdy dotacja mogła być przeznaczona na zakupy artykułów żywnościowych to zrobienie zapasów i przechowywanie je w odpowiednich warunkach oraz zapewnienie nadzoru nad nimi, a także rzetelne ujęcie w księgach rachunkowych nie stanowi czynu naruszającego dyscyplinę finansów publicznych.
Na mocy art. 44 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 885) - dalej u.f.p., wydatki jednostek sfery budżetowej mogą być ponoszone na cele i w wysokościach ustalonych w ustawie budżetowej, uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego lub w planie finansowym jednostki sektora finansów publicznych. Powinny być one dokonywane w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów w sposób umożliwiający terminową realizację zadań oraz w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Czyny stanowiące naruszenie dyscypliny finansów publicznych określa ustawa z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 168).
Ponadto rozstrzygnięcie czy dotacja udzielona z budżetu państwa została wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem czy też pobrana w nadmiernej wysokości, co stanowi czyn traktowany jako naruszenie dyscypliny finansów publicznych, należy do właściwości dysponenta, który tej dotacji udzielił, bowiem na dysponentach udzielających dotacji z budżetu państwa ciąży obowiązek nadzorowania i kontrolowania zgodnego z przeznaczeniem wykorzystania przekazanych z budżetu państwa dotacji.