W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwrócił się podatnik w sprawie ustalenia obowiązku podatkowego w Polsce. Podatnik wskazał, że od 31 sierpnia 2014 r. mieszka i pracuje na czas nieokreślony w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Posiada wizę rezydencką tego kraju, choć ciągle jeszcze jest zameldowany w Polsce. W Polsce w ciągu ostatniego roku przebywał łącznie około 25 dni. Jego źródłem dochodów w Polsce były tylko zyski kapitałowe z lokat, polisolokat oraz z rachunku maklerskiego prowadzonego drogą elektroniczną. W Polsce mieszka natomiast żona z 3 dzieci. Podatnik wspólnie z żoną posiada dom jednorodzinny wraz z działką oraz samochód. Małżonkowie mają zaciągnięty również kredyt hipoteczny; hipoteką jest obciążony dom. Jeszcze za 2014 r. podatnik złożył wspólnie z żoną rozliczenie podatkowe w Polsce. Małżonkowie podjęli jednak decyzję o przeprowadzeniu separacji i podziale wspólnego majątku wraz z określeniem należnych stronom alimentów. Mają zostać zlikwidowane dotychczasowe źródła zysków kapitałowych. Źródłem utrzymania podatnika będą tylko dochody uzyskiwane w ZEA. Podatnik wymelduje się z pobytu stałego i złoży stosowne oświadczenie na formularzu NIP-3 w lokalnym Urzędzie Skarbowym. Planowane odwiedziny podatnika w Polsce to około 25 dni w roku, które będą przeznaczane na wypoczynek i odwiedziny najbliższej rodziny.
Podatnik uznał, że w tej sytuacji centrum jego interesów życiowych w 2016 r. (i latach późniejszych) będzie znajdowało się w ZEA i tylko w ZEA będzie osiągał przychody. Nie będzie więc podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a zatem dochody osiągane w ZEA nie będą w tych latach opodatkowane w Polsce. Uznał też, że nie będzie zobowiązany do składania zeznań podatkowych, dopóki nie będzie osiągał żadnych przychodów w Polsce.
Fiskus się zgodził. Uznał, że skoro podatnik wymeldowując się z pobytu stałego w Polsce i przenosząc do ZEA swoje centrum interesów życiowych nie będzie spełniał kryterium osoby posiadającej na terytorium Polski miejsca zamieszkania. Zatem nie będzie miał nieograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce. Nie będzie również polskim rezydentem podatkowym, ponieważ w 2016 r. (i w latach kolejnych) nie będzie osiągał dochodów na terenie Polski. W związku z tym podatnik nie będzie zobowiązany do opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych w 2016 r. (i w latach kolejnych) z tytułu pracy na terytorium ZEA i tym samym nie będzie zobowiązany do złożenia w Polsce zeznania podatkowego za 2016 r. i lata kolejne.
Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 20 października 2015 r., sygn. akt IPTPB2/4511-438/15-2/KR, LEX nr 279777