Zgodnie z uchwalonymi 10 września 2015 r. zmianami w ustawach o podatku dochodowym, rozliczenia faktury korygującej i innych dokumentów korygujących w zakresie korekty przychodu oraz kosztów uzyskania przychodów (korekta podstawy opodatkowania w PIT i CIT) będą odbywały się w bieżącym okresie rozliczeniowym.
Brak kłopotliwego i pracochłonnego korygowania zeznań podatkowych z lat poprzednich i zapłaty powstałych wskutek tego zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę (w przypadku zmniejszenia kosztów lub zwiększenia przychodów) oraz brak konieczności zapłaty odsetek od zaliczek na podatek dochodowy (w przypadku zmniejszenia kosztów lub zwiększenia przychodów tego samego roku podatkowego) uproszczą rozliczenia podatkowe przedsiębiorców (również tym, którzy będą korygować przychody i koszty uzyskania przychodu w wyniku zawartej ugody). Zaproponowane rozwiązania będą również korzystne ze względu na brak konieczności zmiany sprawozdań finansowych, a także remanentu, tj. spisu z natury.
W związku z tym, że podpisana ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r., przepisy o korektach będą obowiązywały również z tym dniem. Jednocześnie przepis przejściowy ustawy rozszerza to rozwiązanie na zdarzenia, które zaistniały przed jej wejściem w życie. Dlatego nowe reguły korekty przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów będą miały zastosowanie do przypadków, które wystąpiły zarówno po 1 stycznia 2016 r., jak i – w skutek wprowadzenia przepisu przejściowego - przed tym dniem.
Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego