W maju 2013 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, który zakłada zmiany w zakresie ulgi na nowe technologie. Celem przedstawionego projektu jest zastąpienie obecnej ulgi na nowe technologie instytucją kredytu na innowacje. Uzyskanie kredytu na innowacje obciążone będzie znacznie mniejszymi rygorami w porównaniu z uzyskaniem ulgi na nowe technologie, a co więcej - zwielokrotnieniu ulegnie wysokość kwoty odliczanej od podatku z tytułu nakładów na inwestycje w innowacyjność.

W opinii projektodawców wprowadzenie do polskiego prawa instytucji kredytu na innowacje przyczyni się do wzrostu poziomu innowacyjności polskiej gospodarki, a tym samym do długofalowego rozwoju polskich przedsiębiorstw na rynku krajowym, jak i międzynarodowym oraz wyeliminuje z polskiego ustawodawstwa instytucję prawną, która z racji swej wadliwej konstrukcji nie spełnia należycie swojej roli.

Wczoraj posłowie wnieśli autopoprawkę do projektu, która ma na celu rozszerzenie zakresu podmiotowego podatników objętych prawem do ulgi podatkowej. Proponowane zmiany mają objąć również podatników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy opłacają podatek PIT.

Z projektu usunięto zmianę art. 9 ust. 1 ustawy o CIT odnoszącą się do obowiązujących przepisów dotyczących prowadzenia ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych.

Autopoprawka objęła również zmianę definicji badań i prac rozwojowych, które dają podstawę do skorzystania z kredytu na innowacje.