Jak informują eksperci BCC z kancelarii Świeca & Wspólnicy, przedsiębiorca, w szczególności gdy występuje w charakterze podatnika ma prawo złożyć wniosek o rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności jeżeli istnieje zindywidualizowane zobowiązanie podatkowe któremu podlega.
Organ podatkowy oczywiście nie ma obowiązku przychylenia się do takiego wniosku, w ramach postępowania administracyjnego zbada jednak czy podatnik ma ważny interes (gospodarczy lub osobisty) lub czy przemawia za tym interes publiczny.
Odroczenie terminu płatności możliwe jest jedynie gdy termin do zapłaty zobowiązania podatkowego nie minął. Jeżeli Podatnik jest już w zwłoce może ubiegać się jedynie o rozłożenie zobowiązania na raty lub o umorzenie odsetek.
Przedsiębiorca składając wniosek do organu podatkowego powinien wskazać czas o jaki chce odłożyć zapłatę lub na który chce rozłożyć zapłatę podatku w formie ratalnej, wraz z propozycją wysokości i ilości rat. Organ nawet jeżeli przychyli się do wniosku przedsiębiorcy może ustalić inne wysokości i inne terminy płatności zobowiązania.
Możliwe jest również złożenie wniosku przewidującego zarówno rozłożenie zobowiązania na raty jak i odroczenia terminu płatności, wówczas organ sam zdecyduje czy przychyli się do któregoś z proponowanych rozwiązań.
Pamiętać należy, iż w sytuacji odroczenia terminu płatności, jeżeli przedsiębiorca nie zapłaci podatku w nowym, późniejszym terminie, wówczas nalicza mu się odsetki od terminu pierwotnego.
Wydanie przez organ podatkowy decyzji o odroczeniu zapłaty podatku lub rozłożeniu płatności na raty pociąga za sobą obowiązek uiszczenia opłaty prolongacyjnej, jeśli decyzja dotyczy podatku stanowiącego dochód budżetu państwa. Stawka tej opłaty wynosi 50 proc. stawki odsetek za zwłokę, obowiązującej w dniu wydania decyzji o odroczeniu zapłaty podatku lub rozłożeniu płatności na raty.
Można jednak ubiegać się o zwolnienie od tej opłaty w sytuacji klęski żywiołowej, wypadku losowego bądź bankowego postępowania ugodowego. W innej sytuacji konieczne jest zapłacenie opłaty w terminie płatności odroczonego podatku lub ustalonej raty podatku. Uzyskanie odroczenia lub rozłożenia na raty zobowiązania podatkowego nie stanowi pomocy de minimis.
źródło: Serwis Prawny BCC