Wartość należności przedawnionych zalicza się do przychodów w tej części, od której dokonane odpisy aktualizujące zostały uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Wierzytelności odpisane jako przedawnione nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli przedawnieniu ulegają wierzytelności, na które podatnik uprzednio utworzył odpis aktualizujący zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, konieczne jest doliczenie kwoty stanowiącej równowartość tego odpisu do przychodów z działalności gospodarczej. Do przychodów podatnika zalicza się bowiem m.in. wartość należności przedawnionych w tej części, od której dokonane odpisy aktualizujące zostały uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Przedawniona należność powinna zostać odpisana w pozostałe koszty operacyjne według wartości ustalonej według kursu waluty obowiązującego w dniu powstania wierzytelności. Jednostki, które wybrały tzw. bilansową metodę rozliczania różnic kursowych, podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym uwzględniają m.in. różnice kursowe z wyceny bilansowej. Wobec czego w wyniku bilansowych wycen należności (wyrażonych w walucie obcej) powstały przychody lub koszty, które były również uznawane podatkowo.
źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 13 maja 2011 r.