Pytanie
Nasza spółka posiada przedawnioną należność wynikającą z wystawionej faktury VAT z tytułu sprzedaży towarów. Chcielibyśmy wystawić fakturę korygującą "in minus" do tej faktury.
Czy jest możliwe skorygowanie faktury, która jest przedawniona, jeśli nie upłynął jeszcze okres przedawnienia zobowiązania podatkowego?
Odpowiedź
Uznanie reklamacji przez wystawcę faktury pierwotnej stanowi przesłankę do wystawienia faktury korygującej.
Nie ma zakazu wystawienia faktury korygującej zmniejszającej kwotę podatku należnego, z tego tylko powodu, że należność wynikająca z faktury pierwotnej uległa przedawnieniu.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 106j ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1 u.p.t.u., podatnik wystawia fakturę korygującą.
Na mocy art. 29a ust. 10 pkt 1 u.p.t.u. podstawę opodatkowania, co do zasady, obniża się o kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen.
Zatem uznanie reklamacji przez wystawcę faktury pierwotnej, a z taką sytuacją mamy do czynienia w pytaniu, stanowi przesłankę do wystawienia faktury korygującej.
Żaden przepis prawa nie zawiera zakazu wystawienia faktury korygującej zmniejszającej kwotę podatku należnego z tytułu uznanej reklamacji, z tego tylko powodu, że należność wynikająca z faktury pierwotnej uległa przedawnieniu.
Należy jednak zwrócić uwagę, że trafna jest ocena Naczelnego Sądu administracyjnego wyrażona w wyroku z 2 października 2012 r., I FSK 1897/11, że pomimo, iż brak regulacji zabraniających dokonywania korekty faktur czy faktur wewnętrznych po upływie terminu przedawnienia, to oczywistym jest, że podatnik nie może dokonać zmiany wcześniej deklarowanego podatku. Zatem mimo formalnego prawa do wystawienia faktury korygującej, z uwagi na przedawnienie, nie jest możliwe uwzględnienie korekty faktury w rozliczeniu za okres, w którym wystawiono pierwotną fakturę, jak również w rozliczeniu za okres, w którym wystawiono fakturę korygującą.
Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Dowiedz się więcej z książki | |
Faktura VAT w pytaniach i odpowiedziach2
|