Zagadnienia z zakresu VAT, które w związku ze zmianami w przepisach budzą wątpliwości interpretacyjne zarówno dla podatników, jak i organów podatkowych omówione zostały w alfabetycznym zestawieniu, od A - jak asymetria korekt podatku naliczonego i podatku należnego do Z - jak pierwsze zasiedlenie.
Pod literą U znajdziemy przykładowo usługi kompleksowe. Zdaniem autora, istotą problemu w przypadku tych usług jest ocena i rozstrzygnięcie tego, czy w danej sytuacji sprzedawca dostarcza konsumentowi (rozumianemu jako przeciętny konsument) kilka świadczeń niezależnych (opodatkowanych właściwymi dla siebie zasadami), czy też jedno świadczenie o charakterze kompleksowym, które powinno być opodatkowane w sposób właściwy dla świadczenia dominującego.
Spory pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi dotyczą bądź to możliwości zgrupowania świadczeń w jedno (jak np. przy zestawach wydawniczych, czy też dostawy sprzetu medycznego wraz z przystosowaniem), bądź też konieczności podzielenia tych świadczeń i potraktowania ich jako niezależnych (jak np. w sytuacji najmu ze sprzedażą mediów, czy też ubezpieczenia w przypadku leasingu).
Jak zauważa Adam Bartosiewicz, rozstrzygnięcia problemu nie ułatwia fakt, że każdorazowej oceny, czy mamy do czynienia ze świadczeniem kompleksowym, czy też ze świadczeniami niezależnymi i odrębnymi, powinno zawsze dokonywać się w okolicznościach konkretnego przypadku.
W chwili obecnej czekają na rozpatrzenie przez TSUE dwie sprawy, których rozstrzygnięcie powinno mieć istotne znaczenie dla praktyki opodatkowania świadczeń złożonych. Pierwsza z nich to sprawa skierowana przez polski NSA dotycząca możliwości refakturowania ubezpieczenia w przypadku umów leasingu. Druga zaś to sprawa Field Fisher Waterhouse LLP, w której sąd odsyłający pyta o to, czy dla potraktowania usługi jako kompleksowej ma znaczenie możliwość świadczenia usług składowych przez osoby trzecie, nawet gdy nie są one świadczone przez takie osoby. Zdaniem autora, należy się jednak spodziewać, że wyroki w tych sprawach zapadną nie wcześniej niż w 2013 r.
Pierwsza część Alfabetu VAT 2012 opublikowana została w marcowym numerze Przeglądu Podatkowego. Z drugą częścią zestawienia możemy zapoznać się w najnowszym - kwietniowym numerze tego czasopisma (Przegląd Podatkowy Nr 4/20120).
Adam Bartosiewicz - doktor nauk prawnych, doradca podatkowy, wspólnik i członek zarządu EOL Kancelaria Doradztwa Podatkowego, autor szóstego wydania Komentarza VAT.