Najważniejsze aspekty podatkowe takiej działalności omawia Dominik Klemens w komentarzu opublikowanym w VGK. Zajmuje się w nim między innymi problemem refakturowania usług i obciążenia dodatkowymi kosztami.
Specyfika zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami wiąże się z koniecznością dokonywania płatności określonych opłat lub wynagrodzeń za usługi zewnętrzne, których beneficjentem jest klient pośrednika. Przeniesienie przedmiotowych kosztów na klienta następuje na drodze refakturowania (w przypadku usług) bądź obciążenia (dla pozostałych kosztów). Przykładowo pośrednik może refakturować koszty ogłoszeń prasowych, usług doradztwa prawnego lub też obciążyć klienta opłatami sądowymi i administracyjnymi, poniesionymi za klienta w związku z pośredniczoną transakcją.
Należności pośrednika z powyższych tytułów stanowią jego przychody podatkowe. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawierają jednak szczególnych regulacji dla momentu powstania przychodów z refakturowania usług bądź obciążenia kosztami zewnętrznymi. Przez wzgląd na związek przedmiotowych przychodów z działalnością gospodarczą pośrednika przychody z powyższych tytułów powstaną na zasadach określonych w art.12 ust. 3-3e ustawy o CIT., tzn. w momencie wystawienia refaktury usług bądź też noty obciążeniowej obejmującej koszty zewnętrzne, nie później jednak niż w dniu otrzymania należności.
W tym kontekście autor komentarza zwraca uwagę, że zgodnie ze stanowiskami prezentowanymi przez organy podatkowe refakturowanie stanowi wykonanie przez refakturującego usługi innej niż usługa, której refakturowanie dotyczy, stąd data wykonania pierwotnej (refakturowanej) usługi nie stanowi przesłanki dla powstania przychodu refakturującego.
Komentarz "Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami - koszty i przychody podatkowe w CIT" dostępny jest w Vademecum Głównego Księgowego.
Dominik Klemens - Doradca podatkowy. Współpracownik międzynarodowych korporacji doradztwa podatkowego. Specjalizuje się w opodatkowaniu spółek kapitałowych na gruncie podatków dochodowych, umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, VAT, PCC oraz podatku od nieruchomości.