Prowadzę działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest produkcja mebli na wymiar. W najbliższym czasie w ramach tej działalności zamierzam również rozpocząć wykonanie usług polegających na zabudowie wnęk w budynkach mieszkalnych (z zastrzeżeniem, iż usługi te będą wykonywane wyłącznie w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni użytkowej do 300 m2 i lokalach mieszkalnych o powierzchni użytkowej do 150 m2). Zabudowa ta nazywana jest "szafą wnękową" lub "zabudową wnęki" i będzie montowana na stałe bez możliwości jej przenoszenie w inne miejsce. Montaż "szafy wnękowej" będzie następował na podstawie umowy cywilno-prawnej, której przedmiotem jest praca remontowo-budowlana wykonana w oparciu o własne materiały dostawcy, polegająca na wykonaniu trwałej zabudowy. Faktura dokumentująca wykonanie wyżej opisanej transakcji będzie zawierała jedną pozycję obejmującą całość robót wraz z wykorzystanymi materiałami, np.: "Wykonanie prac budowlanych trwałej zabudowy - "szafa wnękowa". Faktury będą uzupełnione o właściwy ze względu na rodzaj budynku, w którym następuje montaż, symbol PKOB. W przypadku budynków mieszkalnych stosowane będą następujące symbole: PKOB 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, PKOB 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe i podstawę prawną z u.p.t.u., tj. art. 41 ust. 12. Moim zdaniem prace w zakresie montażu trwałej zabudowy wnęki lub przestrzeni wnękowej, o których mowa powyżej, zgodnie z PKWiU mieszczą się w następujących grupowaniach: PKWiU 45.42.13-00.00 - roboty instalacyjne pozostałych niemetalowych elementów stolarki budowlanej, PKWiU 45.42.12-00.00 - roboty instalacyjne pozostałych metalowych elementów stolarki budowlanej.
Czy ww. dostawa winna być opodatkowana stawką VAT podstawową 22%, czy obniżoną w wysokości 7%?
W przedmiotowej sytuacji usługi montażu szaf wnękowych opodatkowane będą stawką 7%.
Zgodnie z art. 41 ust. 12-12c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., oraz § 5 ust. 1a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, z późn. zm.) - dalej r.u.p.t.u., roboty remontowo -budowlane podatkowane są stawką 7%, jeżeli dotyczą:
1) obiektów budownictwa mieszkaniowego zaliczanych do PKOB dział 11 (niezależnie od powierzchni) z wyłączeniem lokali użytkowych,
2) lokali mieszkalnych (niezależnie od ich powierzchni użytkowej) usytuowanych w budynkach niemieszkalnych (zaliczanych do PKOB dział 12),
3) obiektów sklasyfikowanych w PKOB w klasie ex 1264, wyłącznie budynki ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Przepis powyższy stanowi, że jeżeli podatnik świadczy usługi remontowe - budowlane w wymienionych wyżej obiektach, dla świadczonych usług powinien zastosować stawkę 7%. Jeżeli natomiast usługi remontowe miały by się odbywać w innych obiektach (np. lokalach użytkowych) należy zastosować stawkę 22%.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik ma zamiar świadczyć usługi polegające na zabudowie wnęk w budynkach mieszkalnych. "Montaż "szafy wnękowej" będzie następował na podstawie umowy cywilno-prawnej, której przedmiotem jest praca remontowo-budowlana wykonana w oparciu o własne materiały dostawcy, polegająca na wykonaniu trwałej zabudowy. Faktura dokumentująca wykonanie wyżej opisanej transakcji będzie zawierała jedną pozycję obejmującą całość robót wraz z wykorzystanymi materiałami, np.: "Wykonanie prac budowlanych trwałej zabudowy - "szafa wnękowa"".

Analogiczne stany faktyczne wielokrotnie stawały się przedmiotem postanowień organów podatkowych w sprawie interpretacji prawa podatkowego. Najlepszym przykładem może być postanowienie Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola z dnia 19 października 2006 r., US40/VAT/1876/2006/ADB, które choć wydane w oparciu o nieobowiązujący stan prawny pozostaje w pełni aktualne. Można w nim przeczytać, że "Jeżeli podatnik wykonuje usługę budowlano-montażową, remontową, itp. dotyczącą budownictwa mieszkaniowego (montaż szaf wnękowych), wykorzystując zakupione uprzednio towary i materiały, nie dokonuje zaś dostawy towarów, w myśl przepisów o statystyce publicznej, wystawiając faktury - ma prawo opodatkować całość usługi wg stawki 7% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) u.p.t.u. Stawka ta obowiązuje do dnia 31 grudnia 2007 r. (obecnie na podstawie art. 41 ust. 12-12c u.p.t.u. oraz § 5 ust. 1a r.u.p.t.u. - przyp. autora). Należy zaznaczyć, iż w przypadku, gdy umowa zawarta z klientem określałaby odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie poszczególnych usług, wówczas czynności te podlegają opodatkowaniu oddzielnie: wg stawek 7% dla usług (art. 146 ust. 1 u.p.t.u.) i 22% dla materiałów (zgodnie z art. 41 ust. 1 u.p.t.u.).

Z powyższym rozstrzygnięciem należy się w pełni zgodzić i stwierdzić, iż świadczona przez podatnika usługa montażu szaf wnękowych na warunkach opisanych w stanie faktycznym opodatkowana będzie stawką 7%.

Na marginesie tylko dodać należy, iż również proponowana przez podatnika klasyfikacja świadczonych czynności w pełni zgadza się ze stanowiskiem Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, z którym zapoznać się można w postanowieniu Urzędu Skarbowego w Pruszkowie z dnia 8 maja 2007 r., 1421AV/443-431/DEC/DL/07.