Ustalenie prawidłowego stanowiska ma doniosłe znaczenie zarówno dla gmin, które w ciągu roku podatkowego straciły część dochodów z podatku od nieruchomości i dla firm telekomunikacyjnych, które mogą z zakresu opodatkowania wyłączyć kable umiejscowione w kanalizacji. Przypomnijmy, że firmy telekomunikacyjne wcześniej musiały zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613) płacić 2 proc. podatku od ich wartości.
Jak się okazało źródłem sporu stała się zmiana prawa budowlanego uchwalona ustawą z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. Nr 106, poz. 675). W pierwotnej wersji projekt ustawy (druk sejmowy nr 2546) nie uszczuplał dochodów gminy, jednak w toku dalszych na etapie prac w podkomisji nowelizacja przyjęła kształt, który okazał się bardzo niekorzystny na gmin a korzystny dla firm telekomunikacyjnych. Ostatecznie przyjęto nowelizację prawa budowlanego w kształcie, którym do przykładowego katalogu wskazanego w definicji budowli dodano nową kategorię "obiekty liniowe", a do definicji obiektu liniowego dodano zapis, że kable zainstalowane w kanalizacji kablowej nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego. Z uwagi na odsyłanie przez ustawę o podatkach i opłatach lokalnych do przepisów prawa budowlanego należy uznać, że kable (przewody) znajdujące się w kanalizacji kablowej nie są obiektem budowlanym, ani częścią obiektu budowlanego, a więc nie stanowią budowli w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Tym samym wartość przewodów nie podlega uwzględnieniu w podstawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Prezydent Miasta Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 27 października 2010 r., Fn.I.0550/10/10, LEX nr 42062 nie zgodził się jednak z powyższą wykładnią zwracając uwagę, że budowlą w rozumieniu prawa budowlanego jest też sieć uzbrojenia terenu, a ta zgodnie z prawem geodezyjnym i kartograficznym obejmuje także podziemne przewody i urządzenia telekomunikacyjne. Tym samym, zdaniem Prezydenta Łodzi, sieć telekomunikacyjna, na którą składa się kanalizacja kablowa oraz umieszczony w niej kabel stanowi całość techniczno-użytkową, a zatem jest budowlą w rozumieniu prawa budowlanego i jako budowla podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, mimo iż nie jest ona obiektem liniowym w rozumieniu art. 3 pkt 3a tej ustawy.
Gminy zapewne będą wykorzystywały argumentację wskazaną przez Prezydenta Łodzi w sporze o dochody z opodatkowania kabli sieciowych, który już wkrótce będą rozstrzygały sądy administracyjne.
Michał Malinowski
Artykuł pochodzi z Systemu Informacji Prawnej LEX