Propozycje zostały wybrane na podstawie roboczej wersji raportu opracowanego przez Bank Światowy "Różnice pomiędzy przepisami o rachunkowości i przepisami podatkowymi".
Zgodnie z propozycjami Komitetu, zbliżenie przepisów ma mieć charakter kompleksowy i dotyczyć np. definicji, różnic kursowych, wyceny gruntów, momentu rozpoczęcia i zakończenia amortyzacji oraz momentu poniesienia kosztu.
Zobacz: KSR przedstawił propozycje zmian zbliżających prawo bilansowe i podatkowe >>
W przypadku momentu rozpoczęcia i zakończenia amortyzacji zaproponowano dostosowanie przepisów poszczególnych ustaw podatkowych do ustawy o rachunkowości. W myśl tych przepisów rozpoczęcie amortyzacji następuje nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania, a jej zakończenie - nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z wartością początkową środka trwałego lub przeznaczenia go do likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia jego niedoboru.
Zobacz książkę "Sprawozdanie finansowe przedsiębiorstwa według polskiego prawa bilansowego" dostępną w księgarni internetowej Profinfo >>
Propozycja ujednolicenia dotyczy również różnic kursowych. Obecnie przedsiębiorstwa mają możliwość stosowania jednolitych zasad dla celów księgowych i podatkowych tj. skorzystania z opcji wykorzystania zasad księgowych dla celów rozliczeń podatkowych zawartej w ustawie o podatku dochodowych od osób prawnych. Opcja ta jest dostępna jedynie dla przedsiębiorstw, których sprawozdania zostaną poddane badaniu przez biegłego rewidenta (przez okres 3 lat). Mniejsze podmioty muszą się liczyć z dodatkowym obciążeniem finansowym związanym z kosztem badania sprawozdań finansowych. W projekcie zaproponowano by zrezygnować ze stosowania takiego warunku.
Propozycja KSR dostępna jest na stronie www.radapodatkowa.pl.
Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego