Po spadku poziomu zaangażowania kapitału w okresie światowego spowolnienia należy się spodziewać, że wraz z wzrostem gospodarczym fundusze wysokiego ryzyka będą finalizować coraz więcej inwestycji, a tym samym przyczyniać się do wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki.


Niestety, w Polsce barierą dla dalszego rozwoju funduszy wysokiego ryzyka jest brak nowoczesnych uregulowań prawnych oraz niewystarczająca znajomość alternatywnych form inwestowania.


Tymczasem rola funduszy wysokiego ryzyka zdaje się być dla nowoczesnych gospodarek trudna do przecenienia w finansowaniu nowych przedsięwzięć. Należy pamiętać, że to dzięki tym funduszom powstały tak znane korporacje jak AMD, Cisco, Compaq, Intel, Federal Express, oraz bardzo wiele przedsięwzięć działających na małą i średnią skalę. Wymienione firmy w ciągu relatywnie krótkiego okresu przekształciły się z małego czy też średniego innowacyjnego przedsiębiorstwa w duży koncern i znalazły się w czołówce największych podmiotów gospodarczych na świecie.


Zastosowane w tych przedsiębiorstwach innowacyjne rozwiązania technologiczne zapoczątkowały nowe gałęzie przemysłu lub wyzwoliły wśród konsumentów nowe potrzeby na dotychczas niespotykane produkty i usługi. Proces ten zachodził dzięki zestawieniu takich czynników, jak innowacyjny pomysł, produkt lub usługa, sprawnie działająca organizacja oraz odpowiednie źródło długoterminowego finansowania, a także wiedza i doświadczenie w zarządzaniu projektami inwestycyjnymi.



Fundusze VC/PE są w stanie wypełnić lukę w finansowaniu pomiędzy powstaniem przedsiębiorstwa a momentem, gdy firma wzbudza na tyle zaufania, że może pozyskać finansowanie zewnętrzne. Istniejąca alternatywa korzystania z zasobów funduszy VC/PE przyczynia się do istotnego wzbogacenia rynku finansowego oraz pozwala dokapitalizowanym przez nie podmiotom na relatywnie dynamiczny rozwój. Szczególnie małe i średnie innowacyjne przedsiębiorstwa dzięki współpracy z funduszami osiągają w krótkim czasie wcześniej niespotykany poziom wskaźników rozwoju, na które bez takiego wsparcia musiałyby pracować wiele lat.