Pytanie
Czy składając PIT-40 do Urzędu Skarbowego muszę też złożyć PIT-11 za pracownika?
Odpowiedź
Pracodawca sporządza albo PIT-40, albo PIT-11 - jeżeli zatem sporządzi PIT-40 dla danego pracownika, to nie będzie musiał już sporządzać dla niego PIT-11.
Uzasadnienie
Podstawą do sporządzania PIT-40 jest art. 37 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli pracownik złoży pracodawcy przed dniem 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-12), które traktuje się na równi z zeznaniem, pracodawca jest obowiązany sporządzić, według ustalonego wzoru, roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym (PIT-40).
W myśl zaś art. 39 u.p.d.o.f. – który jest podstawą sporządzania PIT-11 – w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym pracodawcy, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku cudzoziemców – urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-11).
Powyższe powoduje, iż informację PIT-11 pracodawcy sporządzają wyłącznie w przypadku, gdy nie sporządzali rocznego obliczenia podatku PIT-40.
Na sporządzenie informacji podatnik ma czas do końca lutego roku następnego. Jeżeli pracodawcy uda się sporządzić informacje przed końcem roku, może je wysłać do US przed końcem roku. W 2014 r. może to oznaczać uniknięcie obowiązku wysyłania PIT-11 przez Internet.
Zgodnie z art. 39 ust. 1 i art. 42a u.p.d.o.f. na sporządzenie PIT-11 i PIT-8C płatnik ma czas do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. W terminie tym sporządza się również PIT-40, ale należy pamiętać, że warunkiem jego sporządzenia jest wcześniejsze złożenie PIT-12 przez pracownika (zob. art. 37 ust. 1 i 3 u.p.d.o.f.). Przepisy nie określają daty początkowej sporządzenia powyższych formularzy. Oczywiście złożenie przed końcem roku będzie nieprawidłowe, jeżeli nie będzie uwzględniało wszystkich przychodów. Jednakże w sytuacji, gdy pracodawca dokonał już ostatnich wypłat w danym roku, kwota przychodów jest znana, więc brak jest podstaw do podważenia deklaracji poprawności złożenia informacji lub rocznego obliczenia np. w dniu 31 grudnia. Warto też przytoczyć chociażby § 2 rozporządzenia ministra finansów z 23 listopada 2015 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Mówi on, że wzory formularzy stosuje się do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2015 r. Jeżeli przed dniem wejścia w życie rozporządzenia oświadczenia, deklaracje i informacje podatkowe o przychodach, dochodach (stratach) zostały złożone na formularzach dotychczasowych. W takim przypadku uznaje się za prawidłowe zastosowanie wzorów formularzy obowiązujących przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. W efekcie ustawodawca dopuszcza złożenie formularzy przed dniem 1 stycznia następnego roku, a nigdzie nie ma zastrzeżenia, że dotyczy to wyłącznie przypadku likwidacji działalności czy ustania obowiązku rozliczania zaliczek.
Uwagi
1. Pracownik powinien złożyć PIT-12 przed 10 stycznia, a nie do 10 stycznia (art. 37 ust. 1 u.p.d.o.f.).
2. Złożony przez pracodawcę PIT-40 jest traktowany na równi z zeznaniem, czyli nie trzeba już składać innych formularzy (np. PIT-37).