Stawia się im wysokie wymagania dotyczące wiedzy, umiejętności i postawy zawodowej, tak jak ich odpowiednikom w krajach, w których rachunkowość zarządcza jest rozwijana w praktyce znacznie dłużej. Muszą, oprócz wiedzy o funkcjonowaniu współczesnego biznesu, mieć przede wszystkim wiedzę na temat koncepcji, metod oraz technik strategicznej i operacyjnej rachunkowości zarządczej oraz znać uwarunkowania i zasady wdrażania klasycznych i nowoczesnych rozwiązań z tego zakresu współczesnej rachunkowości.

Zgodnie z sugestiami autorów Alicji Anny Jarugi, Przemysława Kabalskiego i Anny Szychty, książka "Rachunkowość zarządcza" wychodzi naprzeciw potrzebom zarówno osób rozpoczynających poznawanie tajników rachunkowości zarządczej, jak i menedżerów i praktyków, dążących do ugruntowania pogłębienia posiadanych już wiadomości z tej dziedziny. Jej celem jest przedstawienie oraz objaśnienie istoty, zasad i uwarunkowań zastosowania narzędzi składających się na rachunkowość zarządczą jako dziedzinę wiedzy i aktywności, niezbędną w procesie efektywnego zarządzania strategicznego i operacyjnego współczesnymi podmiotami gospodarczymi.

Przedmiotem analizy w "Rachunkowości zarządczej" są:
• fundamentalne pojęcia i tendencje w rozwoju rachunkowości zarządczej,
• systemy rachunku kosztów,
• zasady rozliczania i rozwiązania ewidencyjne dotyczące kosztów działalności operacyjnej, stosowane zgodnie z regulacjami prawnymi obowiązującymi w Polsce, zasady rozliczania i kalkulacji kosztów produktów w warunkach stosowania rachunku kosztów pełnych i rachunku kasztów zmiennych,
• cele zastosowania i zasady funkcjonowania rachunku kosztów standardowych, zagadnienia i metody rachunkowości zarządczej istotne w podejmowaniu decyzji operacyjnych,
• problematyka rachunku odpowiedzialności, cen transferowych oraz zasad budżetowania operacyjnego,
• przesłanki zastosowania, struktura i zasady kalkulacji w rachunku kosztów działań, zarówno typu klasycznego, jak i Time-Driven ABC,
• metody rachunkowości zarządczej ukierunkowanej strategicznie (m.in. rachunek kosztów docelowych, budżetowanie kapitałowe, zbilansowana karta wyników), zagadnienia strategicznego zarządzania kosztami i wynikami oraz zarządzania opartego na wartości, wybrane organizacyjne i etyczne aspekty rachunkowości zarządczej.

 Książka "Rachunkowość zarządcza" dostępna już jest w przedsprzedaży w księgarni internetowej Profinfo >>

Autorzy:

Prof. dr hab., dr honoris causa Alicja Anna Jaruga (1928-2011) była pracownikiem naukowym w Katedrze Rachunkowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, którą kierowała w latach 1973-1998. W latach 1994-2011 kierowała również Ośrodkiem Międzynarodowych Studiów Rachunkowości na tym wydziale oraz była kierownikiem Katedry Rachunkowości w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi.

Dr hab. Przemysław Kabalski jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Rachunkowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadzi wykłady przede wszystkim z rachunkowości zarządczej i Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej na różnych typach studiów. Jest kierownikiem podyplomowego studium "Rachunkowość według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej".

Dr hab. Anna Szychta, prof. nadzw. Uniwersytetu Łódzkiego jest kierownikiem Zakładu Teorii Rachunkowości w Katedrze Rachunkowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego oraz od 2012 r. kierownikiem studiów doktoranckich na tym wydziale. Jej zainteresowania naukowe dotyczą rozwoju rachunkowości zarządczej w skali globalnej, a także zagadnień teorii i historii rachunkowości.