Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakłada wydłużenie z 5 do 15 następujących po sobie lat podatkowych okresu rozliczania straty podatkowej, co w konsekwencji umożliwi osobom prowadzącym działalność zarobkową rozliczanie straty podatkowej w dłuższym okresie ponoszonych kosztów, które przewyższają uzyskiwane dochody. Zmianie ma także ulec wartość początkowa składników majątku podlegających amortyzacji z kwoty 3.500 zł na 10.000 zł. Wyższa kwota odpisu amortyzacyjnego ma zdaniem projektodawców wypełnić system zachęt inwestycyjnych dla osób prowadzących działalność zarobkową. Projekt przewiduje też zmniejszenie stawki podatku liniowego z 19 proc. do 15 proc. Obecnie trwają prace legislacyjne nad obniżeniem stawki podatku CIT do 15 proc., co w konsekwencji sprawia, że pozostanie przy dotychczasowej stawce podatku liniowego, prowadziłoby do uprzywilejowania przedsiębiorców, do których zastosowanie mają regulacje ustawy CIT.
Projektowana nowelizacja Ordynacji podatkowej polega na zmianie okresu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Autorzy projektu chcą ograniczenia możliwości przeciągania postępowań do maksymalnie 8 lat od daty powstania błędu podatkowego. Obecnie obowiązuje 5-letnie przedawnienie, ale jeśli urząd podejmie kontrolę, to może nękać podatnika do końca życia. Zgodnie z proponowanymi zmianami, jeśli przez 3 lata od końca przedawnienia nie zostanie udowodniona wina, przedawnienie pojawi się automatyczne.
Projekt zmian w ustawie o rachunkowości rozszerza katalog podmiotów mogących stosować uproszczoną księgowość (księgę przychodów i rozchodów) o spółki handlowe i spółki cywilne osób prawnych osiągające przychód poniżej 1,2 mln euro. Ma to zachęcić do powstawania małych spółek, dzięki którym nie trzeba będzie ryzykować własnym majątkiem i obniżyć koszty prowadzenia działalności, tak istotne z punktu widzenia nowych firm.